Recenzja książki "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami" Agnieszki Fiedorowicz
Agnieszka Fiedorowicz - ,,Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami’’
Na ostatnim spotkaniu w naszym DKK rozmawialiśmy między innymi o książce pt. ,,Kanał”. Gdy usłyszymy tytuł skojarzenia mogą być różne, mnie się wydaje, że niewiele osób, chyba, że są z branży, pomyśli o kanale zębowym.
,,Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami’’ – to książka napisana nie przez dentystę ale dziennikarkę naukową, reportażystkę, wice naczelną kwartalnika dla pacjentów ,,Po prostu żyj’’ Fundacji STOMAlife.
Autorka przepytuje doświadczonych lekarzy ale też studentów stomatologii, rozmawia z pacjentami, ogląda luksusowe gabinety stomatologiczne ale też i szkolne gabinety. Porusza wiele tematów, próbuje znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania, jak choćby, dlaczego leczenie zębów na NFZ jest praktycznie fikcją, czy uzasadniony był wzrost cen w gabinetach dentystycznych w związku
z pandemią, czy naprawdę wyposażenie gabinetu stomatologicznego może kosztować tyle, co willa pod Warszawą?
Autorka wspomina o rywalizacji dentystów między sobą, mówi z czym mierzą się stomatolodzy w kontaktach z pacjentami. A jest różnie, czasami ciekawie czasem nieprzyjemnie, niekiedy zabawnie.
Jak przyjąć wymagające stomatologicznej pomocy wystraszone dziecko, któremu w gabinecie chcą towarzyszyć zainteresowani rodzice, rodzeństwo, przejęci dziadkowie i ciocie, którzy na prośbę stomatologa najchętniej ciągnęliby losy o to kto ten gabinet opuści. Osobny temat, to prezenty, które, zwłaszcza rozhisteryzowane dziecko ma obiecane, za otworzenie buzi.
W ciekawy sposób autorka zapoznaje nas z dentofobią czyli strachem przed wizytą u lekarza dentysty i leczeniem stomatologicznym.
Lekko zabawny ale głównie przerażający jest rozdział o metodach, jakimi ratują się pacjenci
w sytuacjach, gdy np. złamie się ząb czy gdy trzeba skleić uszkodzoną protezę zębową.
Autorka wspomina historię protetyki, zastanawia się też, skąd wzięli się stomatologiczni foliarze, wspomina o antykanałowcach, którzy w leczeniu endodontycznym (kanałowym) widzą źródło niemal wszystkich problemów pacjenta.
Ilu z nas słyszało o dentyźmie , czyli wędrówkach pacjentów po gabinetach stomatologicznych? Podobno głównie są to pacjenci, którzy szukają przysłowiowej dziury w całym, także w zębie.
Agnieszka Fiedorowicz bez znieczulenia pokazuje nam oblicze zawodu stomatologa, bez znieczulenia ale też bez bólu a z przyjemnością przeczytamy tę książkę.
Ewa Bańka - DKK przy BPGiM w Strzyżowie