„W stronę użytkownika – o rozwoju publiczności w bibliotekach” – XII Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w miastach – siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego

16 i 17 listopada 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyła się XII Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w miastach – siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego pt. „W stronę użytkownika – o rozwoju publiczności w bibliotekach”. Organizatorem konferencji była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną SCK w Mielcu oraz Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich – Okręg Podkarpacki.

 

Zgromadzonych gości powitały:

  • Joanna Kruszyńska – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu,
  • Adriana Miłoś – zastępca Prezydenta Miasta Mielca,
  • Bożena Janda – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie,
  • Jolanta Strycharz – zastępca Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu ds. Biblioteki.

 

Spotkanie rozpoczęliśmy od docenienia bibliotek biorących udział w Konkursie Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie na najciekawsze wydarzenie realizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2023. Wręczenia nagród dokonała Joanna Rozborska-Kałucka, przewodnicząca Zarządu Okręgu Podkarpackiego SBP, oraz dr Barbara Budyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W tym roku wyróżnienie otrzymały Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Giedlarowej – Filia w Brzózie Królewskiej. 

W pierwszej części konferencji dr Barbara Budyńska w wystąpieniu „Wiedza o użytkownikach kluczem do budowania więzi z biblioteką” opowiedziała o możliwościach projektu AFB, którego celem jest opracowanie i wdrożenie jednolitych metod oraz narzędzi systematycznej oceny działania bibliotek publicznych. Dzięki danym statystycznym jesteśmy w stanie zdiagnozować obszary działalności biblioteki, które należy wzmocnić i poprawić, co w efekcie wpływa na nasze relacje z użytkownikami.

Kolejnym prelegentem był Zbigniew Pacho – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej. Instytucja przez niego zarządzana znalazła się wśród dwunastu najlepszych bibliotek w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2022 SBP oraz zdobyła II Nagrodę za najlepszą kampanię edukacyjno-społeczną Tygodnia Bibliotek 2023. Przez trzy kolejne lata była doceniana za swoje działania przez jury w ogólnopolskim konkursie na najlepszy pomysł promujący czytanie „Zwyrtała 2023” w ramach Rabka Festival – Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. W wystąpieniu „Biblioteka zawsze na propsie – kreatywne formy promocji czytelnictwa i biblioteki w social mediach” opowiedział o tym, jak za pomocą mediów społecznościowych promować bibliotekę tak, by przyciągnąć do niej młodzież.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu. Jest to jedna z piękniejszych placówek na Podkarpaciu, mogąca się pochwalić najlepszym wynikiem czytelniczym w województwie. Warto zaznaczyć, że na sukces mieleckiej biblioteki składa się nie tylko infrastruktura, ale przede wszystkim pełni pasji ludzie, którzy w niej pracują.

Po przerwie swoimi doświadczeniami podzielili się dyrektorzy bibliotek. O ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli opowiedziała jej dyrektor Beata Życzyńska. Uczestnicy mieli okazję poznać wiele różnych form pracy, które angażują czytelników w życie biblioteki. W swojej prezentacji Dorota Woźnica, dyrektorka MBP w Jaśle, opowiedziała o tym, jak organizować wydarzenia przyciągające użytkowników do biblioteki, a także o badaniu potrzeb czytelników.

Drugiego dnia uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Po co nam czytelnicy? O budowaniu relacji z odbiorcami oferty bibliotek”, które poprowadziła Joanna Tabaka – trenerka i ekoedukatorka, ekspertka ds. komunikacji oraz budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Dyrektorzy i zaproszeni goście wspólnie zastanawiali się, jakie są oczekiwania i potrzeby użytkowników i w jaki sposób kształtować działalność biblioteki, by pozyskać nowych czytelników. Na zakończenie uczestnicy mieli okazję poznać niezwykłe miejsce na mapie kulturalnej Mielca – Muzeum Historii Fotografii – Jadernówka. 

 

Barbara Hulek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny

Galeria zdjęć

Kobieta w krótkich włosach z mikrofonem. W tle plakat z programem konferencji. Obok kobieta w czarnej sukience. Dyrektor biblioteki wojewódzkiej stoi z mikrofonem i kartką w ręku. Obok kobieta w rudych włosach z mikrofonem. Na stojaku plakat z programem konferencji. Na scenie trzy kobiety. Jena z kobiet trzyma w ręku mikrofon i wręcza nagrodę kobiecie w niebieskim ubraniu. W sali zgromadzona publiczność siedząca na krzesełkach. Kobieta w średnim wieku w okularach i kolorowej apaszce z mikrofonem w ręku. Na ekranie projekcyjnym  prezentacja multimedialna. Mężczyzna w czarnych spodniach, koszuli i kamizelce w zieloną kratkę z mikrofonem w ręku. Kobieta w czarnych spodniach, białej koszuli i granatowej marynarce z mikrofonem w ręku. Na ekranie projekcyjnym prezentacja: Pięćdziesiąt "twarzy" biblioteki. Kobieta w czarnej sukience w białe wzorki w okularach z mikrofonem w ręku. Na ekranie projekcyjnym prezentacja multimedialna. Uczestnicy konferencji kobiety i mężczyźni w różnym wieku zgromadzeni w bibliotece. Uczestnicy konferencji podczas zwiedzania biblioteki. Uczestnicy konferencji podczas pracy w grupach. Uczestnicy konferencji, kobiety i mężczyźni w różnym wieku pozują do wspólnej fotografii.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności