„Rozwijanie twórczych pasji wśród klubowiczów DKK” – relacja ze szkolenia

W dniach 14–15 marca 2024 roku w sali szkoleniowej przy ulicy Langiewicza 17 WiMBP w Rzeszowie odbyły się warsztaty ze scrapbookingu pt. „Rozwijanie twórczych pasji wśród klubowiczów DKK”, w których uczestniczyli moderatorzy DKK.

Warsztaty artystyczne poprowadziła Monika Rzońca – pasjonatka rękodzieła, scraperka tworząca kartki okolicznościowe, albumy, pamiątki w technice scrapbookingu, członkini Klubu Scraperek, właścicielka sklepu „Scrapmania” w Rzeszowie, miejsca skupiającego i przyciągającego osoby twórcze i kreatywne.

W czasie dwudniowego warsztatu moderatorki poznały podstawowe metody i techniki pracy oraz materiały, którymi można się posługiwać. Okazuje się, że scrapbooking ma nie tylko wymiar estetyczny, ale również ekologiczny – do pracy można wykorzystywać nawet najdrobniejsze skrawki materiału czy papieru, które osoby bez artystycznej duszy wyrzuciłyby do śmieci.

Efekty pracy zaskoczyły wszystkich. Powstały piękne, oryginalne i wyjątkowo efektowne albumy na zdjęcia, które będą miejscem przechowywania fotografii ze spotkań klubowiczów DKK. Z pewnością uczestnicy zajęć wykorzystają zdobytą wiedzę i umiejętności z technik scrapbookingu w swojej codziennej pracy czytelnikami i klubowiczami DKK.

Dwudniowe warsztaty odbyły się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki Instytutu Książki. Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Katarzyna Buczek i Marcelina Janisz

koordynatorki DKK woj. podkarpackiego

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

Pięć bibliotekarek, siedzi przy stoliku i wycina. W tle plakat Dyskusyjnych Klubów Książki. Grupa kobiet wycina z papieru poszczególne części do papierowego albumu. Grupa kobiet siedzi przy stole i wycina nożyczkami fragmenty papierowe. Kobieta pokazuje album stworzony metodą scapbookingu. Po lewej stronie plakat DKK. Kobiety siedzą przy stole i wycinają. W tle kobieta prowadząca warsztaty. Kobiety siedą obok siebie i trzyamją kartki papierowe, kleją i wycinają. Kobieta ma na stole rozłożony album, wycina. Jedna z kobiet trzyma kartkę papieru, pozostałe kobiety wycinają i układają. Kobieta trzyma mała ramkę z papieru, na stole papiery, nożyczki, kleje. Kobieta trzyma kartkę papieru i wycina, w tle kobiety stoją przy stołach, na których są papiery. Kobieta trzyma kartkę papieru i wycina. Kobieta trzyma element papierowy w dłoniach i wycina. Album papierowy na stole, widoczne dwie dłonie. Kobieta pokazuje wnętrze albumu papierowego. Grupa kobiet wykonuje prace techniczne przy stole. W tle plakat Dyskusyjnych Klubów Książki. Grupa kobiet trzyma albumy wykonane metodą scrapbookingu.