1. Wypożyczanie zbiorów
Z biblioteki można wypożyczyć do domu książki, w tym literaturę piękną, naukową i popularnonaukową, literaturę dla dzieci i młodzieży oraz lektury szkolne i akademickie, audiobooki, filmy, płyty z muzyką analogowe i kompaktowe oraz wybrane czasopisma.
Wypożyczenia zbiorów prowadzą Wypożyczalnia Główna, Czytelnia Główna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Wypożyczalnia Muzyczna oraz filie miejskie.
2. Udostępnianie zbiorów na miejscu
Z materiałów zgromadzonych w czytelniach i księgozbiorach podręcznych można korzystać wyłącznie na miejscu.
Księgozbiory te tworzą publikacje naukowe, wydawnictwa encyklopedyczne, słowniki i informatory, materiały o regionie, gazety i czasopisma oraz bogate zbiory specjalne: rękopisy, starodruki, grafika i kartografia.
Na miejscu można też korzystać z dokumentów życia społecznego. Do tej kategorii należą druki urzędowe, afisze, zaproszenia i programy imprez, fotografie, pocztówki, kalendarze, korespondencja, obwieszczenia i broszury związane tematycznie z Rzeszowem oraz województwem podkarpackim.
3. Wypożyczenia międzybiblioteczne
Wypożyczenia międzybiblioteczne to sprowadzanie z innych bibliotek materiałów bibliotecznych, których nie posiadamy w swoich zbiorach, a które są niezbędne naszym czytelnikom.
Wypożyczenia międzybiblioteczne realizuje Czytelnia Główna, tam też udostępniane są sprowadzone z zewnątrz materiały.
Więcej informacji w zakładce Dla czytelników.
4. Udzielanie informacji
Bibliotekarze ze wszystkich placówek WiMBP w Rzeszowie udzielają bezpłatnie informacji o zbiorach, usługach i korzystaniu z bibliotecznego systemu komputerowego. Na potrzeby użytkowników wyszukują informacji rzeczowej, bibliotecznej i bibliograficznej. Informacja udzielana jest na miejscu w bibliotekach, telefonicznie i e-mailowo na podstawie księgozbiorów bibliotek, kartotek i katalogów, baz danych oraz internetu.
Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.
5. Dostęp do katalogów elektronicznych i baz danych
Czytelnicy mogą korzystać z wielu baz danych, zestawień w formie elektronicznej i zasobów cyfrowych. Dostęp do nich możliwy jest ze stanowisk komputerowych we wszystkich bibliotekach oraz ze strony internetowej biblioteki.
Katalog centralny rejestruje zbiory: Wypożyczalni Głównej, Czytelni Głównej, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Wypożyczalni Muzycznej oraz filii miejskich. To również narzędzie do wyszukiwania informacji o publikacjach elektronicznych: zasobach portalu Wolne Lektury czy e-bookach z oferty Legimi.
Przejdź do Katalogu centralnego WiMBP w Rzeszowie.
Katalog czasopism rejestruje zbiory z Czytelni Głównej oraz czasopisma lokalne z woj. podkarpackiego ze zbiorów Oddziału Dokumentów Życia Społecznego.
Przejdź do Katalogu czasopism WiMBP w Rzeszowie.
Bibliografia Regionalna Województwa Podkarpackiego obejmuje publikacje dotyczące naszego regionu.
Bibliografia województwa podkarpackiego za lata 2000-2007
Bibliografie regionalne (w formacie pdf)
Dodatkowe informacje na temat bibliografii regionalnej dostępne w zakładce E-zbiory.
6. Obsługa konta czytelniczego w internecie
Użytkownicy mogą samodzielnie przez internet:
Rezerwowanie dotyczy książek, które są na półce w bibliotece. Funkcja ta działa w Wypożyczalni Głównej i Czytelni Głównej i polega na odłożeniu wybranej książki. Zarezerwowane materiały oczekują na odbiór przez 3 dni.
Zamawianie książek dotyczy tytułów, które są wypożyczone i polega na ustawieniu się w wirtualnej kolejce osób oczekujących na zwrot danej książki.
7. Dostęp do internetu
W bibliotece można bezpłatnie skorzystać z internetu i pakietu MS Office na ogólnodostępnych komputerach.
Czytelnicy mogą używać internetu za pośrednictwem wi-fi na własnych laptopach i telefonach w następujących placówkach:
Z internetu w bibliotece można korzystać tylko w celach edukacyjnych i informacyjnych.
8. Książkomat i wrzutnia
W Wypożyczalni Głównej działają całodobowo książkomat i wrzutnia – urządzenia pozwalające na samodzielny odbiór i zwrot materiałów bibliotecznych przez czytelników.
Więcej informacji w zakładce Dla czytelników.
9. Imprezy czytelnicze
W bibliotece organizujemy:
W kalendarzu imprez bibliotecznych już na stałe zapisały się następujące akcje i wydarzenia:
Zapowiedzi imprez czytelniczych można znaleźć w Aktualnościach.
10. Szkolenia, kursy i warsztaty dla czytelników
W bibliotece przygotowujemy rozmaite działania edukacyjne dla naszych czytelników. Zapraszamy na kursy rękodzielnicze, graficzne oraz z zakresu nowych technologii. Cyklicznie organizujemy szkolenia komputerowe dla seniorów, zarówno z podstaw obsługi komputera, tabletu czy smartfona, jak też pokazujące zastosowanie i użyteczność internetu w codziennym życiu.
O zapisach na wydarzenia informujemy w Aktualnościach.