„Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń” - 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, którego głównym celem, zgodnie ze słowami organizatorów, jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2023 roku przypadają na 9-10 i 16-17 września. Tegoroczna myśl przewodnia EDD nawiązuje przede wszystkim do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jak mówią organizatorzy: tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one spajają je oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Podzielane wartości i idee, otaczanie szacunkiem postaci historycznych czy legendarnych, przekazywane opowieści, sposoby wyrażania się i zachowania gwarantują trwanie więzi społecznej. Podobnie przekazywane „z dziada pradziada” umiejętności tradycyjne i wiedza, muzyka, zwyczaje i obrzędy świąteczne, praktyki związane z naturą, czy tradycyjne zachowania dnia codziennego sprawiają, że społeczność żyje i trwa. Dzięki organizowaniu tego typu wydarzeń możemy być pewni, że otaczające nas dziedzictwo jeszcze długo pozostanie żywe, a zwyczaje zostaną przekazane kolejnym pokoleniom.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała szereg atrakcji, zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem i zachęcamy do udziału w proponowanych blokach tematycznych oraz do wspólnego kultywowania tradycji.
Harmonogram spotkań:
5 września 2023 r.
- Filia nr 10, ul. Podchorążych 1, godz. 17.00
Rzeszów i rzeszowianie okresu wojen - prelekcja Jerzego Fąfary, poety, autora słuchowisk, wydawcy.
6 września 2023 r.
- Filia nr 1, ul. Bohaterów 5, godz. 9.00
Spotkanie czytelniczek w Klubie Miłośników Dobrej Książki pod hasłem „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń” poświęcone tradycjom rodzinnym, zwyczajom wyniesionym z rodzinnego domu, miejscowości, pielęgnowanym i przekazywanym kolejnym pokoleniom.
9 września 2023 r.
- Budynek WiMBP, ul. Sokoła 13, godz. 11.00-14.00
Kolorowy świat drewnianych zabawek - rodzinne warsztaty zabawkarstwa tradycyjnego.
W programie: ozdabianie według własnego pomysłu drewnianej zabawki, pokaz zabawek ludowych z możliwością interakcji, prelekcja o historii zabawkarstwa.
Spotkanie zrealizowane w ramach projektu „Z tradycją od pokoleń – człowiek i drewno” z dotacji celowej z budżetu Województwa Podkarpackiego.
10 września 2023 r.
- Budynek WiMBP, ul. Sokoła 13, godz. 16.00
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii i pamiątek flisackich z regionu Ulanowa.
Spotkanie zrealizowane w ramach projektu „Z tradycją od pokoleń – człowiek i drewno” z dotacji celowej z budżetu Województwa Podkarpackiego.
11 września 2023 r.
- Filia nr 4, ul. Ofiar Katynia 15, godz. 16.00
- Filia nr 7, ul. Osmeckiego 51, godz. 8.30-10.00
Prelekcja Rafała Kocoła z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie dla uczniów szkoły podstawowej na temat podkarpackich tradycji.
12 września 2023 r.
- Filia nr 16, ul. Gromskiego 10c, godz. 9.30
Smok Wawelski – legendarny stwór z Krakowa – zajęcia warsztatowe dla dzieci, głośne czytanie opowiadania o Smoku i królu Kraku, prezentacja multimedialna na temat legend oraz własnoręczne tworzenie puchatych owiec i/lub smoka ziejącego ogniem.
13 września 2023 r.
- Filia nr 18, ul. Łukasiewicza 78, godz. 16.30-18.00
Słowiańskie zadanice - warsztaty tworzenia lalek motanek dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat.
15 września 2023 r.
- Filia nr 2, ul. Fredry 5, godz. 10.00-11.00
Wędrówki po atrakcjach województwa podkarpackiego - zajęcia edukacyjne połączone z zabawą. Uczestnicy dzięki poznanym wiadomościom o najciekawszych miejscach w Rzeszowie i okolicach, wezmą udział w grze planszowej podsumowującej spotkanie. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas 1-3 SP.
16 września 2023 r.
- Filia nr 9, ul. Czackiego 5, godz. 11.00
Zajęcia w ramach cyklicznych spotkań „Poranek z kulturą”.
5-16 września 2023 r.
- Filia nr 13, ul. Iwonicka 38
Spacerkiem po Rzeszowie – wystawa fotograficzna prezentująca rzeszowskie zabytki, historyczne miejsca, pomniki i budynki. Ekspozycję można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki.
- Filia nr 13, ul. Iwonicka 38
Poznaj zabytki Rzeszowa – zakładki do książek z ilustracjami podkarpackich zabytków i ich krótkim opisem.
11-16 września 2023 r.
- Filia nr 6, ul. Podwisłocze 6