Spotkanie autorskie z Jolantą Kupiec w Filii nr 2
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna W Rzeszowie - Filia nr 2, ul. Fredry 5 zaprasza na
spotkanie autorskie z Jolantą Kupiec
12 października 2023 r. (czwartek), godz. 18:00
Prowadzenie: Aleksandra Szponar, autorka bloga „Pasjonatka poleca”
Wstęp wolny
Jolanta Kupiec – od urodzenia mieszka w Oświęcimiu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki i Studium Podyplomowego o kierunku Muzealnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Jej życiową pasją od dziecka jest rysunek i malarstwo o różnorodnej tematyce, preferujące portret i rysunek piórkiem. Zajmuje się też rzeźbą oraz ceramiką artystyczną i użytkową. Drugą jej pasją jest historia starożytna i kultury prehistoryczne – te odkryte i jeszcze nie odkryte – jak też archeologia. Te zainteresowania są wielokrotnie inspiracją do różnorodnych impresji malarskich czy rzeźbiarskich, a ostatnio pisarskich.
Jako długoletni pracownik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zajmowała się opracowywaniem zbiorów, obejmujących prace artystyczne wykonywane w obozie przez więźniów. W jej dorobku znalazło się kilkanaście artykułów związanych z tym tematem, publikowanych w biuletynach muzealnych „Pro Memoria” oraz trzy książki, prezentujące życie w KL Auschwitz w oparciu o prace artystów obozowych: „Cóż po nas pozostanie...? Życie i twórczość więźnia obozu Auschwitz Mieczysława Kościelniaka”; „Auschwitz w rzeźbie - ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu”; „U kresu sił... Obrazy byłej więźniarki KL Auschwitz-Birkenau Janiny Tollik”.
Od roku 1985 jest zrzeszona w organizacji artystycznej RSTK – Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury „Grupa na Zamku” w Oświęcimiu. W dorobku artystycznym ma wiele wystaw indywidualnych – m.in. w Oświęcimiu (2011, 2012, 2014), Osieku (2013), Brzeszczach, Kętach, Chrzanowie – oraz udział w licznych wystawach zbiorowych, związanych z działalnością oświęcimskiego RSTK. Ilustrowała rysunkami foldery RSTK oraz wydawnictwa literackie – poezję i prozę.
Od 2015 roku poświęca się dodatkowo pracy literackiej – jest współautorką książki Igora Witkowskiego „Instrukcje przebudzenia. Nieznane korzenie religii na Ziemi" (2017 r.) oraz autorką kilkunastu artykułów w miesięczniku „Nieznany Świat”. W 2021 roku ukazała się powieść „Znamię Boga tom 1 Kraina Andona”, Wydawnictwo AlterNatywne w Poznaniu, zilustrowana własnymi rysunkami, a jesienią 2023 roku zostanie wydany drugi tom z podtytułem „Książę Planetarny”. W maju 2023 roku ukazała się powieść o tematyce starosłowiańskiej „Kraina spoza mgieł” Wydawnictwa Nie Powiem.
Została nagrodzona i odznaczona: dyplomem i statuetką przez prezydenta miasta Oświęcim za całokształt twórczości artystycznej; odznakami Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużony dla Kultury Polskiej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.