„Zachwycić słowem” – wędrówki poetyckimi i prozatorskimi ścieżkami w interpretacji Stacha Ożoga
15 listopada w Filii nr 16 odbył się wyjątkowy wieczór literacko-teatralny, który pozostanie na długo w pamięci jego uczestników. Głównym bohaterem wydarzenia był Stach Ożóg – niezwykle utalentowany poeta, aktor, rzeźbiarz, nauczyciel i humanista. Jego wszechstronność, pasja i zaangażowanie artystyczne uczyniły to spotkanie prawdziwą ucztą duchową.
Stach Ożóg to postać, której dorobek artystyczny imponuje. Laureat licznych konkursów poetyckich, teatralnych i recytatorskich, autor tomiku poezji „Imię z wczoraj” (ukazały się dwa wydania: 1993 i 2003), wieloletni wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zarażał kolejne pokolenia miłością do literatury i sztuki. Za swoje wybitne osiągnięcia sceniczne został odznaczony Brązową, Srebrną i Złotą odznaką Recytatora, przyznawanymi przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Wieczór rozpoczął się od prezentacji autorskich wierszy Stacha Ożoga, w tym przejmujących utworów „Cyrk” i „Syn”. Następnie artysta zabrał słuchaczy w literacką podróż, prezentując twórczość wybitnych poetów: Juliana Przybosia, Marii Konopnickiej, Siergieja Jesienina, Czesława Miłosza („Wyższe argumenty”) i Tadeusza Hołuja („Wywiad z katem”). W dalszej części spotkania można było usłyszeć humorystyczne akcenty – m.in. interpretację „Pani Twardowskiej” Adama Mickiewicza oraz pastisz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w którym Stach Ożóg wcielił się w kilka ról jednocześnie, m.in. Czepca, Jaśka, Pannę Młodą i Poetę. Znakomita dykcja, modulacja głosu, wykorzystanie elementów gwary, nucenia stworzyły wyjątkowy spektakl, którym poruszył publiczność, widzowie z zapartym tchem słuchali każdego słowa.
Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się przedstawiciele środowiska artystycznego Rzeszowa, m.in. Pani Barbara Śnieżek. Obecni byli również stali czytelnicy biblioteki i jej przyjaciele, którzy współtworzyli wyjątkowy klimat tego wieczoru. Spotkanie było prawdziwym świętem literatury i sztuki, które pozostawiło niezatarte wrażenie. Publiczność doceniła nie tylko kunszt artystyczny Stacha Ożoga, ale także jego niezwykłą wrażliwość i umiejętność dzielenia się emocjami poprzez słowo.
Nie ma wątpliwości, że takie wydarzenia wzbogacają życie kulturalne naszej społeczności i że podobne spotkania na stałe zagoszczą w kalendarzu Filii nr 16.
Sabina Dobrowolska