Warsztaty projektowania i wykonywania odbitek graficznych techniką linorytu
W sobotnie przedpołudnie 21 października 2023 r. początkujący twórcy i amatorzy sztuk plastycznych spotkali się w Bibliotece na warsztatach linorytu. Tematem przewodnim i głównym motywem, który towarzyszył uczestnikom spotkania był wzór lasowiacki.
Linoryt to technika druku wypukłego, w której grafikę żłobi się na matrycy z linoleum korzystając z dłut, nożyków i igieł. Wzór z matrycy przenosi się następnie za pomocą farby drukarskiej na podłoże, a matryca działa jak pieczątka - na podłożu powstaje jej lustrzane odbicie. Technika ta została zapoczątkowana w XIX wieku i pierwotnie miała czysto użytkowe zastosowanie - służyła do produkcji tapet. Jako samodzielne dzieło sztuki spopularyzowana została przez austriackiego malarza Franza Cižka w XX wieku.
Po technikę linorytu często sięgali m.in. Henri Matisse i Pablo Picasso, a na polskim gruncie Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak czy - związany z Rzeszowem i uważany za jednego z najbardziej znaczących linorytników w historii grafiki polskiej - Zygmunt Czyż.
Linoryt jest postrzegany jako jedna z prostszych technik grafiki artystycznej, a wycinanie w linoleum to przyjemna i relaksująca czynność - o czym mogli się przekonać uczestnicy sobotnich warsztatów.
Podczas 3-godzinnego spotkania w bibliotece każdy początkujący linorytnik miał możliwość zaprojektowania i wykonania własnej matrycy, na którą następnie własnoręcznie naniósł farbę drukarską i wykonał odbitki na papierze. Praca nad wycinaniem lasowiackich serc i motywów roślinnych pod kierunkiem Anny Chruściel, nauczyciela-plastyka okazała się angażująca i dała wiele satysfakcji wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy wrócili do domów z kompletami kolorowych odbitek.
Barbara Pitera
Warsztaty realizowane w ramach projektu: O TRADYCJACH LASOWIACKICH W BIBLIOTECE z dotacji celowej Województwa Podkarpackiego.