„Szkolimy razem z szansą” – szkolenie Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem
14 listopada 2024 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się szkolenie zorganizowane przez przedstawicieli Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem, w którym wzięli udział bibliotekarze.
Podczas szkolenia zostały omówione aspekty związane z różnymi odmianami niepełnosprawności. Utrata sprawności, ograniczenia ruchowe, psychofizyczne, psychologiczne czy anatomiczne wymagają innego podejścia podczas przykładowo obsługi czytelnika.
Spotkanie wypełnione zostało istotnymi informacjami, a także praktyczną wiedzą odnoszącą się do codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Przedstawiono rozmaite sytuacje urzędowe, w których potrzebna jest pomoc i wsparcie względem niewidomych, niedosłyszących czy poruszających się na wózku inwalidzkim. Ważna jest tutaj także komunikacja werbalna i niewerbalna, sposób zwracania się do drugiej osoby czy dotyk – mile lub niemile widziany, okazany z szacunkiem. Należy pamiętać o przestrzeni i jej nienaruszalności. Wózek, biała laska lub pies przewodnik są częścią niepełnosprawnego, nie zaś jedynie przedmiotowym atrybutem.
Prezentacja została wzbogacona materiałami filmowymi wraz z wypowiedziami niewidomych funkcjonujących w przestrzeni miejskiej. Wyświetlane instruktaże pomogły uczestnikom lepiej zrozumieć niepełnosprawnych. Podobnie jak ćwiczenia, podczas których mogliśmy wcielić się w rolę osoby niewidomej oraz jej asystenta.
Szkolenie zorganizowane przez Fundację Szansa pomogło nam w sposób empiryczny zdać sobie sprawę czego potrzebuje osoba niepełnosprawna. Zainspirowało nas do nowych zmian, które możemy wprowadzić w ramach osiągnięcia większej inkluzyjności. W końcu pokazało jak podchodzić do osób z różnymi niepełnosprawnościami w sposób godny, nieszablonowy, niepodlegający stereotypom, ale przy tym pełen chęci pomocy i uwagi.
Dziękujemy Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem za przekazaną wiedzę, tak bardzo potrzebną
w naszej wspólnej rzeczywistości.
Sylwia Wierzbińska
Dział Udostępniania Zbiorów
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Zadanie współfinansowane ze środków PFRON, których dysponentem jest Prezydent Miasta Rzeszowa