Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego #ODWAGA. Wiersze dedykowane Wiktorii i Józefowi Ulmom i ich dzieciom
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała ogólnopolski konkurs poetycki #ODWAGA w ramach obchodzonego na Podkarpaciu Roku Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Dziećmi.
Zadanie konkursowe polegało na napisaniu utworu poetyckiego własnego autorstwa dedykowanego rodzinie Wiktorii i Józefa Ulmów z podrzeszowskiej wsi Markowa. Konkurs miał charakter otwarty i był adresowany zarówno do debiutujących poetów, jak i twórców z określonym dorobkiem.
Celem konkursu było przywołanie heroicznej postawy Rodziny Ulmów, przedstawienie odwagi jako wyboru życiowego oraz zainspirowanie do przemyśleń i refleksji na temat wartości życia i jego ochrony. Odważna i ofiarna postawa rodziny Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. Izraelski Instytut Yad Vashem przyznał Ulmom w 1995 roku honorowy tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 roku otwarto proces beatyfikacyjny grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej, wśród których znalazła się rodzina Ulmów. 10 września 2023 roku za bezinteresowne poświęcenie dla bliźniego i niezachwianą wiarę Ulmowie zostali beatyfikowani.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Komisja konkursowa w składzie:
- ks. Tomasz Nowak - Przewodniczący,
- Agnieszka Kuźniar, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej - Członek,
- Zenon Fajgier, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie - Członek,
dokonała oceny merytorycznej 194 prac zakwalifikowanych do konkursu #ODWAGA. Wiersze dedykowane Wiktorii i Józefowi Ulmom i ich dzieciom:
- I miejsce zajęła Urszula Bydlińska, za utwór „Samarytanie z Markowej”
- II miejsce zajęła Agnieszka Kruszyńska, za utwór „Fotografia”
- III miejsce zajęła Anna Piliszewska, za utwór „Ulmowie”
- Wyróżnienie otrzymuje Dagmara Gądek-Widzyk, za utwór „Powołanie”
- Wyróżnienie otrzymuje Paweł Flis, za utwór „Kroki ojca”
- Wyróżnienie otrzymuje Małgorzata Borzeszkowska, za utwór „Kołysanie”
Komisja konkursowa składa serdeczne podziękowania i gratulacje wszystkim uczestnikom oraz życzy dalszych sukcesów literackich.