„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba” – XIII edycja Narodowego Czytania
7 września 2024 roku w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbyła się XIII edycja Narodowego Czytania, zorganizowana pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony wspólnie czytaliśmy dramat Juliusza Słowackiego – „Kordian”.
„Kordian” to utwór wciąż aktualny, szczególnie w kontekście refleksji nad polską wolnością, niepodległością i poświęceniem. W liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, jak ważne jest, by podczas wspólnego czytania zastanowić się nad polskim losem i odpowiedzialnością za przyszłość Rzeczypospolitej.
W Rzeszowie wydarzenie rozpoczęło się o 16.00 w Ogrodach Bernardyńskich. Jak co roku, uczestnicy mieli okazję wziąć udział nie tylko w czytaniu, ale również w wydarzeniach towarzyszących, nawiązujących do okresu romantyzmu.
Po uroczystym powitaniu przez Bożenę Jandę – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, głos zabrała prowadząca wydarzenie, Aldona Wiśniowska, kierowniczka w Filii nr 5 WiMBP w Rzeszowie.
Czytanie zostało zainagurowane przez aktorów Teatru Maska, którzy w wyjątkowej interpretacji „Kordiana” pozwolili wejść zgromadzonym w klimat lektury i poczuć głęboki sens tego dramatu. Kolejne fragmenty utworu czytali zaproszeni goście: Krystyna Stachowska – Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Teresa Kubas-Hul – Wojewoda Podkarpacka, Karol Ożóg – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Bednarz – Wicestarosta Rzeszowski, Witold Walawender – Radny Miasta Rzeszowa, Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji, Katarzyna Maciechowska – Radna Miasta Rzeszowa, prof. dr hab. n. med. Adam Reich – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Barbara Przywara – Prorektorka ds. Nauczania – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, mgr Ewa Kojder-Pawluś – Pełnomocnik Dziekana Kolegium Prawa do Spraw Studenckich Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, Grzegorz Stęchły – Przewodniczący Społecznej Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Rzeszowa, Danuta Wojnar-Płaza – Przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniorów, Barbara Chmura – była dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Nina Opic – regionalna pisarka i poetka, Bernadeta Szczypta – dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, Dagmara Jemioła-Hryniewicka – artystka, malarka, scenografka, kostiumolożka, Marcin Cesarz – przedstawiciel Biura Usług Turystycznych „TRAMP” Tadeusz Płoszaj.
W improwizowanej „Chacie czarnoksiężnika” odbyło się pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Na odwiedzających czekały niespodzianki w postaci nasion łąki kwietnej, woreczków sensorycznych z przyprawami, a najmłodsi otrzymywali słodycze.
O 17.30 rozpoczął się koncert poezji śpiewanej pt. „Mickiewicz – Słowacki – Norwid” w wykonaniu zespołu PIRAMIDY, który połączył muzykę z poezją trzech wielkich polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.
Po koncercie odbyło się rozdanie nagród w ramach Czytelniczego Grand Tour #NarodoweCzytanie2024, a dzień zakończył się widowiskowym pokazem ognia i tańca w wykonaniu grupy MASKARADA.
Nie zabrakło również atrakcji dla rodzin. Od godziny 16.00 do 18.00 odbywały się rodzinne warsztaty plastyczne, gdzie najmłodsi pod okiem bibliotekarzy tworzyli cuda z papieru – serca oraz skrzydła.
Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie Narodowego Czytania, cieszymy się, że rzeszowianie po raz kolejny tłumnie zjednoczyli się wokół klasyki literatury polskiej. Zapraszamy za rok – w 14. odsłonie akcji będziemy czytać poezję Jana Kochanowskiego.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Rzeszowa, koordynatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny i portal nowiny24.pl
Sponsorzy: Inżynieria Rzeszów S.A., Biuro Usług Turystycznych „TRAMP”, ZIELONA DOLINA Szkółka Roślin Ozdobnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.
Natalia Szwedo