Spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem
20 października 2023 r. o godzinie 17.00 w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13 odbyło się zorganizowane przez Filię nr 9 spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem – twórcą mrożącej krew w żyłach literatury grozy. Pisarz dał się poznać czytelnikom dzięki opowiadaniu „Ostatni”, które ukazało się w antologii „Gladiatorzy”. Kolejne pozycje autorstwa Michała Śmielaka to powieści „Znachor”, „Wnyki. Kościół Chrystusa Mściwego”, „Inkwizytor”, „Pomruk”, „Postrach”, „Ucichły ptaki, przyszła śmierć”, „Gleba” oraz „Bielma”.
8 listopada br. będzie miała miejsce premiera najnowszej książki pod tytułem „Osada”.
Na początku spotkania autora oraz wszystkich uczestników powitała Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - Bożena Janda. Następnie sylwetkę autora oraz zarys jego twórczości przybliżyła kierownik Filii nr 9 WiMBP – Ewa Drapała. Spotkanie autorskie poprowadził Sławomir Partyka.
Michał Śmielak opowiedział o swojej twórczości i jej początkach. Charakterystyczną cechą jego książek jest małomiasteczkowość. Akcja „Gleby” przenosi czytelnika do Stalowej Woli, „Pomruk” w Bieszczady, a „Ucichły ptaki, przyszła śmierć” w malownicze, mroczne i tajemnicze Beskidy. Fabuła tych powieści trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony, by zupełnie go zaskoczyć finałem historii.
Pisarz podczas spotkania opowiadał także o tym, skąd czerpie pomysły do tworzenia książek. Przykładowo inspiracją do napisania „Znachora” była historia choroby i leczenia Jacka Kaczmarskiego – znanego polskiego barda, poety, prozaika, kompozytora i twórcy tekstów piosenek - która skłoniła autora do poszukiwania różnych historii na temat metod działania znachorów.
Ponadto Michał Śmielak podzielił się z czytelnikami licznymi opowieściami i anegdotami ze spotkań grupy rekonstrukcji historycznej, do której należy już od wielu lat. Autor wypowiedział się również na temat kwestii możliwych ekranizacji swoich książek, mówił też o planach na najbliższą przyszłość. Chętnie odpowiadał także na pytania zadawane przez wiernych czytelników.
Wieczór autorski przebiegł w bardzo żywej i dynamicznej atmosferze. Na koniec autor poświęcił czas na autografy, podpisywanie książek, wspólne zdjęcia oraz indywidualne rozmowy z uczestnikami z spotkania.
Joanna Kut
Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.