Wyjazd do Barcelony w ramach programu Erasmus+
Barcelona – stolica Katalonii – była celem kolejnego wyjazdu członkiń zespołu mobilnościowego Erasmus+. W dniach 11–24 lutego 2024 roku Barbara Pawlikowska i Iwona Wojtowicz przebywały w Hiszpanii, gdzie uczestniczyły w kursie specjalistycznym, odwiedzały biblioteki i zapoznawały się z ofertą kulturalną miasta.
Podstawowym celem naszego wyjazdu było uczestnictwo w kursie specjalistycznym w European Academy of Creativity – Spain & Portugal Europass Teacher Academy. Wybrałyśmy szkolenie dwumodułowe: „Classroom Management Solutions for Teachers: New Methodologies, Effective Motivation, Cooperation and Evaluation Strategies & Digital Tools for Collaboration, Communication, Creativity and Critical Thinking (4Cs)”. Uczyłyśmy się w międzynarodowym towarzystwie nauczycielek i edukatorów m.in. z Portugalii, Litwy, Niemiec, Włoch czy Irlandii. Rozmaite doświadczenia i perspektywy przywiezione z różnych zakątków Europy dały nam szersze spojrzenie i mnóstwo inspiracji. Dużą wartością była możliwość, a wręcz konieczność, doskonalenia umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Wśród metod pracy, które omawiano na szkoleniu, znalazły się gry terenowe z wykorzystaniem nowych technologii, praca z aplikacjami, które mogą ułatwić osobom ze szczególnymi potrzebami poruszanie się po mieście czy ustrukturyzowana praca w grupach, którą wspomagają nowe formy komunikacji. Udział w kursie specjalistycznym był czasem wymagającym koncentracji i ciągłej uwagi, ale również stanowił doskonałą okazję do nauki, dzielenia się doświadczeniem i gromadzenia inspiracji oraz pomysłów do wykorzystania w pracy z użytkownikami w naszej bibliotece.
Biblioteki były ważnymi punktami na mapie naszych spacerów. Miałyśmy przyjemność porozmawiać z bibliotekarkami i bibliotekarzami z: Biblioteca Gabriel García Márquez (jest to najlepsza na świecie biblioteka publiczna 2023 roku w konkursie organizowanym przez International Federation of Library Associations and Institutions – IFLA), Biblioteca Vila de Gràcia, Biblioteca Sant Pau-Santa Creu, Biblioteca de Catalunya (instytucja naukowa gromadząca i digitalizująca dziedzictwo piśmiennicze Katalonii), Biblioteca de la Universidad de Barcelona oraz z Polskiej Biblioteki Społecznej. Rozmowy z pracownikami dały nam możliwość poznania tamtejszych metod pracy, a także dostarczyły pomysłów na ciekawe aktywności z użytkownikami w różnym wieku.
Katalończycy podkreślają, że Barcelona to największe na świecie muzeum pod gołym niebem. Spacery po modernistycznej dzielnicy Eixample czy niezwykłej Barri Gòtic pełnej wąskich uliczek dostarczyły nam wrażeń estetycznych. Podobnie niezwykłe były chwile spędzone w muzeach i instytucjach kultury, jak Museu Nacional d’Art de Catalunya (tu znajdują się dwa obrazy polskiej malarki Meli Muter), Museu Picasso de Barcelona, Centre de Cultura Contemporània de Barcelona, Moco Museu czy Palau de la Música Catalana, secesyjnej perle architektonicznej.
Więcej o projekcie:
„Biblioteka – piękno w różnorodności” – projekt Erasmus+ w WiMBP w Rzeszowie
„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.
Barbara Pawlikowska
Iwona Wojtowicz