Spotkanie z Anetą Chmielińską w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży
W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie, 29.11.2024 r. odbyło się wspaniałe spotkanie z Anetą Chmielińską – autorką książek „Górskie Opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury”, „Dzikie Opowieści. Szlakiem gawęd o przyrodzie” i podcastu „Dzikoprzygody”. Pani Aneta – leśna pedagożka, analogowa astronautka, laureatka wielu nagród, między innymi: „Podcast Roku 2021”, „Patronite 2024” oraz „Best Stream Awards 2024” uważa, że natura jest dla człowieka najlepszym prezentem, a idealny sposób na obcowanie z przyrodą to aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Na początku spotkania pani Aneta opowiedziała uczestnikom o sobie. Dzieci szczególnie zaintrygowały dwie pasje autorki – kosmos oraz nagrywanie podcastów. Wywiązało się wiele ciekawych dyskusji, na przykład o komarach. Dzieci rozmawiały z autorką również o tym, co to znaczy „ocenić coś po okładce”. W celu wyjaśnienia znaczenia tego wyrażenia autorka przeczytała fragment książki o żuku gnojarzu, który znany jest z tego, że toczy kule ze świeżych odchodów zwierząt. Okazuje się, że żuka „pcha do pchania” instynkt macierzyński, bo w środku kuli jest jajko, które wkrótce zmieni się w larwę. Jeden z uczestników spotkania zapytał autorkę skąd wziął się pomysł na nazwę podcastu „Dzikoprzygody”. Pani Aneta rozpoczęła ciekawą i fascynującą opowieść o tym, jak przez 12 lat była harcerką. Wspominała ulubione momenty z tego okresu, np. zasypianie pod namiotem przy dźwięku padającego deszczu. Autorka zakochała się w przyrodzie gdy miała 16 lat. Zdobywała wtedy sprawność harcerską tzw. „trzy pióra”. Ostatnim etapem tego procesu było spędzenie samotnej nocy w lesie. Początkowe przerażenie dźwiękami dzikiej przyrody oraz niebezpiecznych zwierząt wynagrodził widok, który młoda harcerka zobaczyła o świcie – był to mały lis beztrosko jedzący dzikie maliny. Po tej opowieści autorka zapytała dzieci o sytuacje, w których natura je zachwyciła. Wywiązała się kolejna, ciekawa dyskusja, w której uczestnicy spotkania chętnie zabierali głos. Jeden chłopiec opowiedział o tym, jak pierwszy raz zobaczył węża, a inny o pierwszej wyprawie z dziadkami w głąb lasu. Pod koniec spotkania autorka przedstawiła jeszcze kilka ciekawostek o zwierzętach – dowiedzieliśmy się, że jeże mogą jeść żmije, ptaki informują się wzajemnie o tym co zmieniło się w otoczeniu, a wrony zapamiętują twarze ludzi. Poznaliśmy też właściwy sposób zachowania się w otoczeniu przyrody – musimy być spokojni i uważni jak zwierzę, a wtedy las uzna, że jesteśmy jego częścią.
To było bardzo interesujące i inspirujące spotkanie, podczas którego Pani Aneta Chmielińska zaraziła uczestników miłością do dzikiej przyrody. Znalazł się także czas na podpisywanie książek, indywidualne pogawędki z autorką, a także pozowanie do zdjęć.
Joanna Kut
Zadanie sfinansowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2024 r.