„Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” – spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży Grzegorzem Kasdepke
9 listopada w Filii nr 18 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Grzegorzem Kasdepke.
Grzegorz Kasdepke to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk”. Opublikował ponad 60 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. „Mam prawo”, „Kuba i Buba”, „Tylko bez całowania”, „A ja nie chcę być księżniczką”, „Mity dla dzieci”, „Koronkowa robota”).
Za książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki „Co to znaczy...” oraz „Bon czy ton”). Dwie spośród jego książek – „Detektyw Pozytywka” oraz „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka „Horror, czyli skąd się biorą dzieci” znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha - za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości. W roku 2017 przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”. W 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.
W 2021 Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom” uznała „Detektywa Pozytywkę” za najlepszą książkę ostatniego dwudziestolecia (wśród 20 wyróżnionych tytułów znalazła się także „Kacperiada…”). Jest ambasadorem promującej czytelnictwo Fundacji ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz ekologicznej Fundacji „Nasza Ziemia”.
Podczas spotkania autor opowiedział skąd czerpie inspiracje, jak wyglądały początki jego przygody z literaturą dziecięcą oraz jakie były jego ulubione książki w dzieciństwie.
Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Hanna Szafrańska