Wojciech Tochman gościem Letnich Ogrodów Literackich
Wojciech Tochman – reporter, autor non-fiction był kolejnym gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, w ramach cyklu plenerowych spotkań „Letnie Ogrody Literackie”. Reporter spotkał się z czytelnikami w niedzielne popołudnie, 23 lipca 2023 r. w Ogrodach Bernardyńskich. Rozmowę poprowadził redaktor Adam Głaczyński.
Wojciech Tochman debiutował jako licealista, w tygodniku „Na przełaj” (1987) reportażem o szkolnej szatni. Do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” zaprosiła go Hanna Krall (1990). Wraz z Lidią Ostałowską, Beatą Pawlak, Mariuszem Szczygłem, Jackiem Hugo-Baderem i kilkoma innymi znakomitymi autorami - pod kierunkiem Małgorzaty Szejnert, która przejęła od Krall reportaż w „Gazecie” - tworzył jedną z najbardziej wyrazistych grup reporterskich w historii polskiej prasy. W tym czasie, na zaproszenie Ryszarda Kapuścińskiego, uczestniczył w międzynarodowych warsztatach Mistrza, zorganizowanych przez Open Society Institute (1997-1998). Pracując w „Gazecie Wyborczej” wydał dwie książki: „Schodów się nie pali” (2000) i „Jakbyś kamień jadła” (2002). Po odejściu z „Gazety” opublikował kolejno następujące pozycje: „Córeńka” (2005), „Wściekły pies” (2007), „Bóg zapłać” (2010), „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010), „Eli, Eli” (2013), „Pianie kogutów, płacz psów” (2019) oraz „Historia na śmierć i życie” (2023). Jego teksty zostały zamieszczone w licznych antologiach w Polsce i za granicą.*
Rozmowa dotyczyła najnowszej książki Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie”, reportażu o pierwszej kobiecie skazanej w Polsce na dożywocie – Monice Osińskiej. Odpowiadała za brutalne morderstwo, które w latach 90. wstrząsnęło Polską. Media pisały o trójce maturzystów, którzy zabili, bo „chcieli dobrze ubrać się na studniówkę”. Wojciech Tochman w reportażu szuka odpowiedzi na pytania – kim byli ci młodzi ludzie i dlaczego chcieli zabić z takiego powodu?
Podczas spotkania reporter podkreślał, że opowiedziana w książce dramatyczna historia jest także zaproszeniem do skonfrontowania się z przedstawionym tematem oraz do cywilizacyjnej dyskusji na temat kary śmierci. To książka o nas, o tym jak łatwo wydajemy osądy, pretendujemy do bycia ekspertami w każdej dziedzinie życia.
Poruszone zostały także wątki związane z powstawaniem tekstów, o zbieraniu materiałów i ich selekcji. Wojciech Tochman wspomniał, że gdy podejmuje się pracy na trudnym tematem daję sobie prawo do wycofania się z niego do któregoś momentu.
Zebrani licznie czytelnicy zadawali autorowi pytania – dotyczyły one nie tylko najnowszej książki, ale i całej twórczości, poruszona została także tematyka zaginięć w Polsce.
Po spotkaniu pisarz rozdawał autografy oraz prowadził osobiste rozmowy.
Natalia Szwedo
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.