Wernisaż wystawy obrazów Magdaleny Lis-Stachyry
22 maja 2023 r. Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A miała wielką przyjemność gościć rzeszowiankę z urodzenia, warszawiankę z zamieszkania i malarkę z zamiłowania Magdalenę Lis-Stachyrę. Dwadzieścia dwa piękne i różnorodne obrazy zostały zaprezentowane podczas wernisażu, a przez najbliższe dwa tygodnie są dostępne do oglądania w formie wystawy pt. Moja pasja.
Zgromadzone obrazy pochodzą z lat 2022-2023 i są to zarówno portrety, pejzaże czy martwa natura o różnych formatach, wykonane w technice malarstwa olejnego.
Wernisaż uatrakcyjnili muzyką i śpiewem Katarzyna Bartkowicz-Zapaśnik (flet) oraz Rafał Kulasa (gitara).
Wśród licznych gości można było zobaczyć najbliższą rodzinę, przyjaciół, znajomych naszego gościa oraz duże grono sympatyków imprez organizowanych w Wypożyczalni Głównej.
Prowadzący wieczór Włodzimierz Ratyński ku zaskoczeniu wielu osób rozpoczął powitanie w języku czeskim. Zabrzmiały słowa: ahoj naši milí hosté, ahoj knihovníci z České republiky, z Lysá nad Labem, dobrý večer. A to ze względu na fakt iż w spotkaniu uczestniczyli także goście specjalni. Byli nimi bibliotekarze z Biblioteki Miejskiej w Łysa nad Łabą (miejscowość położona niedaleko czeskiej Pragi), którzy przyjechali do nas na kilka dni w ramach programu Erasmus Plus. Dyrektor biblioteki Jana Bajerova oraz bibliotekarka Marie Kundriliková wizytowały nasze biblioteki i oglądały przygotowane przez nas imprezy.
Miłym ukłonem w stronę naszych koleżanek z Czech był pierwszy muzyczny utwór, którym okazała się czeska skoczna, ludowa piosenka „Katarina” w znakomitym wykonaniu Rafała Kulasy także w języku czeskim.
Pozostała część wieczoru należała już do Magdaleny Lis-Stachyry, która opowiadała o początkach zainteresowania się sztuką i malarstwem, dziękując swojej nauczycielce plastyki w Szkole Podstawowej nr 13 w Rzeszowie Lesławie Dyś, obecnej na wernisażu.
Były pytania i rozmowa o zdobywaniu dalszych umiejętności artystycznych w warszawskiej Sztukarni czy podczas zajęć w Akademii Sztuk Pięknych, o pomysłach na obrazy, ulubionych technikach malarskich, inspiracjach innymi artystami i kierunkami w sztuce, o najważniejszych dotąd namalowanych obrazach, o dalszych planach związanych z tą ciekawą pasją. Te miłe rozmowy przeplatane były muzyką i piosenkami.
O swojej twórczości Magdalena Lis-Stachyra powiedziała m.in.: „Dominującym stylem moich obrazów jest realizm. Inspirację czerpię z otoczenia, ale także z każdego rodzaju sztuki wizualnej od fotografii czy filmu po malarstwo renesansowe. Lubię wprowadzać w moich obrazach wszelakie kontrasty: świateł i cieni, barw ciepłych i zimnych, ale także nieoczywiste zestawienia realistycznych detali z niemal abstrakcyjnym tłem. Chętnie eksperymentuję z różnymi paletami barw, stylami czy sposobem kładzenia farby. W moich pracach staram się uchwycić postacie razem z wyrazistym ruchem, gestem, spojrzeniem, czy błyskiem słońca we włosach lub po prostu towarzyszącą im w danym momencie atmosferę: spokoju, oczekiwania, beztroski.”
Ciekawym elementem wernisażu był plebiscyt na najładniejszy obraz. Uczestnicy wieczoru otrzymali przy wejściu karty z tytułami i numerami prezentowanych obrazów w celu wybrania i zaznaczenia jednej, tej najatrakcyjniejszej pracy. Najwięcej głosów uzyskały wspaniałe pejzaże : „Leśny azyl” i „Niedziela na wsi” oraz portret „Dmuchawiec”.
Dla uczestników wernisażu dostępne były kolorowe katalogi wystawy oraz księga pamiątkowa, do której ustawiła się całkiem pokaźna kolejka aby wpisać gratulacje i podziękowania dla autorki obrazów. Po zakończeniu ekspozycji, którą można oglądać do 3 czerwca 2023 r. księga zostanie przekazana malarce.
To była nad wyraz sympatyczna i udana impreza.