Warsztaty wikliniarskie z Mistrzami z Łętowni – relacja
W sobotę 20 kwietnia 2024, odbyły się warsztaty w WiMBP w Rzeszowie, które zgromadziły entuzjastów rękodzieła, tym razem z wikliny. Pięciogodzinne zajęcia rozpoczęła prezentacja multimedialna, której wstęp stanowiły słowa poety Kazimierza Laskowskiego (1861-1913) : „Gdzie polem powiewa wierzbina, wiem, że Polska kończy się lub zaczyna” zapowiadając w ten sposób, że będziemy mieć do czynienia z wyjątkową lasowiacką tradycją, którą popularyzują pasjonaci, świadomi roli bogactwa naturalnego i misji, w jakiej uczestniczą.
Na wstępie, wyłonione w trakcie naboru uczestniczki, poznały historię wikliniarstwa w regionie i jej związek z kulturą lasowiacką, dowiedziały się jaki udział miał w niej Hrabia Ferdynand Hompescha (1843-1897), a następnie jak przebiega proces obrabiania wikliny i przygotowania jej do wyplatania, jakich narządzi używają wikliniarze oraz dlaczego będą musiały korzystać ze spryskiwaczy. Zaopatrzone w okulary, fartuszki i sekatory, przystąpiły pod okiem instruktorów do wyplatania, które jak się okazało wymagało zdecydowanego wyczucia w palcach, kontrolowania giętkości gałązek wierzby i stałego monitorowania splotu. Skupienie na zmianę z entuzjazmem, który towarzyszył pierwszym efektom wyplatania a przede wszystkim satysfakcja, były najlepszą nagrodą, zarówno dla uczestniczek, jak i instruktorów i organizatorów warsztatów.
W efekcie powstały piękne koszyki, które można wykorzystać np. na pieczywo lub stroik oraz wiklinowe serca - nieodzowny motyw, który towarzyszy kulturze lasowiackiej.
Mistrzom z Łętowni dziękujemy za wyjątkowe i profesjonalne przeprowadzanie warsztatów, wiele praktycznych wskazówek a uczestniczkom gratulujemy zaangażowania i życzymy dalszego rozwijania pasji.
Monika Ohar-Pawiak
Zadanie zrealizowano w ramach projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024” ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego