Warsztaty wikliniarskie z Mistrzami z Łętowni cz.2 – relacja
23 listopada 2023 r. odbyła się druga tura warsztatów z wikliny w WiMBP w Rzeszowie, które zakończyły realizację projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024”, finansowanego ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Na wstępie, wyłonione w trakcie naboru, miłośniczki rękodzieła poznały historię wikliniarstwa w regionie, jej związek z kulturą lasowiacką a także jak przebiega proces obrabiania wikliny i przygotowania jej do wyplatania.
Tym razem uczestniczki warsztatów pracowały na taśmach wiklinowych, które okazały się być o wiele elastyczniejsze w porównaniu ze zwykłą wikliną. Powstają one przez przecięcie witki wiklinowej na pasy, czyli tzw. dartkę i duszkę, które służą do wyplatania „ścianek” np. koszy czy stroików. Najpierw jednak zaczyna się od wyplotu gimy zaś całość zamyka kranc.
Następnie grupa warsztatowa zaopatrzona w okulary, fartuszki i sekatory, przystąpiła pod okiem instruktorów do wyplatania. Mając do dyspozycji kilka wikliniarskich wzorów świątecznych ozdób oraz poznawszy rodzaje wyplotów, uczestniczki zajęć, zainspirowały się i tworzyły również własne kompozycje.
W efekcie powstały wyjątkowe, bo własnoręcznie wykonane, podstawy pod świąteczne stroiki oraz wiklinowe girlandy i rożne rodzaje ozdób choinkowych, m.in. gwiazdek.
Mistrzom z Łętowni dziękujemy za profesjonalne przeprowadzanie warsztatów, wiele praktycznych wskazówek, a uczestniczkom gratulujemy zaangażowania i życzymy dalszego rozwijania pasji.
Monika Ohar-Pawiak
Zadanie zrealizowano w ramach projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024” ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.