Wakacyjne warsztaty z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości
6 lipca 2023 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz w Filii 13 WiMBP odbyły się wakacyjne warsztaty z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości. Licznie przybyłe dzieci z dużym zainteresowaniem pochłaniały wiedzę którą prowadzący przekazywali w niezwykle interesujący sposób. Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Za pomocą specjalnego tworzywa oraz przygotowanego projektu obserwowaliśmy druk krążka, który na co dzień wykorzystujemy do sklepowego wózka. Dowiedzieliśmy się, że druk 3D jest wykorzystywany w praktycznie wszystkich dziedzinach życia codziennego. Powstają z niego tak małe i proste przedmioty jak zabawki, śrubki, flakony, nieco większe znajdujące zastosowanie w medycynie np. protezy rąk, narządów wewnętrznych, oraz te całkiem duże jak rowery, mosty czy domy.
Następnie dzieci otrzymały gogle VR, które pozwalają przenieść się w świat gier wideo i materiałów filmowych 3D, a także prezentacji czy testów nowych rozwiązań. Okulary VR pozwalają rozglądać się w wirtualnej rzeczywistości w zakresie 360 stopni, wykorzystując jedynie ruchy głowy. Dzięki nim nie ruszając się z miejsca dzieci przeniosły się do grobowca Faraona, zwiedziły dżunglę, poleciały w kosmos, obejrzały pokaz fajerwerków, a na końcu dotykając specjalnej kostki trzymały w dłoniach serce i poznały jego budowę.
Bardzo duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził robot Dash, który wprowadził ich w świat technologii i programowania. Dash jest wyposażony w świecące diody, głośnik i szereg czujników. Dzięki współpracy z tabletem daje on możliwość zaprogramowania jazdy i reagowania na określone bodźce. Podczas zajęć nasze roboty wykonywały różne ruchy, grały melodie, oraz rozpoznawały sygnały z otoczenia. Najciekawszym punktem zajęć okazał się dobrze znany dzieciom długopis 3D. Przy jego wykorzystaniu stworzyliśmy prawdziwe cuda. Powstały oprawki okularów, mały model roweru, breloczki do kluczy w różnych kształtach, wisiorki, kolczyki, małe i większe zwierzątka, figurki przedstawiające różne budynki, mosty czy wieże. Dzieci ograniczała jedynie ich własna wyobraźnia. Najmłodsi byli zachwyceni przygotowanymi dla nich warsztatami, które połączyły ze sobą naukę i rozrywkę.
Mobilne Laboratoria w bibliotecznym zaciszu stworzyły przestrzeń do zabawy i eksperymentów, kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Podczas zajęć dzieci rozwijały swoją pomysłowość i zdolność logicznego myślenia. Edukatorzy wyszukiwali wśród najmłodszych ich zainteresowania, łączyli je z umiejętnościami aby w finalny sposób wykorzystać najnowszą technologię, w sposób zgodny z ich predyspozycjami. Udział w warsztatach stał się okazją do eksperymentowania z technologią, która ogarnęła już wszystkie dziedziny życia społecznego.
Anna Rumak
Monika Patronik-Wajcowicz