Tak świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – relacja
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od blisko trzydziestu lat obchodzony jest na całym świecie 23 kwietnia, aby promować czytelnictwo, edytorstwo oraz ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji w naszej Bibliotece w dniach od 23 do 26 kwietnia br. miały miejsce różne wydarzenia kulturalno-czytelnicze.
Na tegorocznym plakacie i na zakładkach zapowiadających Światowy Dzień Książki można dostrzec między innymi zaczytane dziecko siedzące na stosie książek, a więc osobę, która lubi czytać i w ten sposób spędzać swój wolny czas, poznając świat dzięki twórcom literatury i ich dziełom. Nasi czytelnicy, którzy z pewnością kochają książki i ich twórców, a wśród nich także dzieci, mieli okazję świętować ten dzień w wybranych agendach WiMBP.
Filia nr 1 przygotowała dla przedszkolaków zajęcia edukacyjne o tym, jak powstaje książka. Filia nr 2 zorganizowała zajęcia pod hasłem Książkowe rozmaitości, w których wzięły udział najmłodsze dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola. O tym, jak wyglądałby świat bez książek mogły przekonać się dzieciaki biorące udział w zajęciach literacko-plastycznych organizowanych przez Filię nr 8. Bardzo ciekawe i obfitujące w wiedzę spotkanie zorganizowała Filia nr 16 – siódmoklasiści w ramach cyklu „PAN w Bibliotece” mogli wysłuchać prelekcji pt. „Od pisma klinowego do Internetu”. Z kolei Filia nr 4 w swojej propozycji zabaw literacko-plastycznych skierowanej do dzieci z klas nauczania początkowego sięgnęła po motyw książki i róży. Zgodnie z tradycją katalońską – to właśnie w Katalonii zrodziło się to wyjątkowe święto – 23 kwietnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im w zamian książkę.
A co z dorosłymi? Dla nich w Budynku głównym WiMBP odbyło się spotkanie z Anną Kowalczyk, autorką „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich”, która mówiła o tym, jak kobiety zmieniały bieg historii i dlaczego tak mało o tym wiemy. Z kolei Filia nr 7 przygotowała akcję czytelniczą „Uśmiechnij się z książką” czyli propozycje książek dla dorosłych z możliwością wylosowania inspirującego cytatu. A w Wypożyczalni Muzycznej podczas spotkania z Marcinem Oskarem Czarnikiem pochodzącym z Czudca była okazja porozmawiać o jego najnowszej książce pt. „Misterium”. To nowy głos w młodej prozie podejmującej temat wiejski, opowiadający o konfrontacji osoby stamtąd z wartościami i ciemnymi stronami swego dziedzictwa.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, na który już teraz zapraszamy naszych Czytelników!
Małgorzata Kubicz