Spotkanie z Jakubem Małeckim w ramach Letnich Ogrodów Literackich | 2 lipca 2023 r.
Spotkania autorskie w Letnich Ogrodach Literackich są organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną już po raz trzeci, na stałe wpisując się w czołowe wydarzenia kulturalne w Rzeszowie. Czytelnicy czekają na ogłoszenie informacji o kolejnych spotkaniach autorskich, dla wielu z nich jest to jedyna okazja, by choćby przez chwilę porozmawiać ze swoim ulubionym autorem, poprosić o podpisanie książki lub wspólne zdjęcie. Pisarzom równie odpowiada ta forma spotkań – w pięknych okolicznościach Ogrodów Bernardyńskich, w centrum miasta wojewódzkiego można spotkać się z setką i więcej swoich fanów.
Pierwszym autorem otwierającym cykl spotkań w Letnich Ogrodach Literackich był Jakub Małecki.
Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Publikował w „Przekroju“, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku ZNAK”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”.
W roku 2017 został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (źródło jakubmalecki.pl)
Prowadzącą spotkanie była Georgina Gryboś-Szczepanik – redaktorka literacka i autorka popularnego bloga „Literacka Kavka”.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych gości przez Bożenę Jandę – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Następnie głos zabrała Georgina Gryboś-Szczepanik. Pierwszą kwestią, jaką poruszyła w rozmowie z Jakubem Małeckim dotyczyła zwierząt w powieści „Sąsiednie kolory”. Autor przyznał, że pisząc o zwierzętach, a zwłaszcza kormoranie oraz psie powraca wspomnieniami do wsi, gdzie spędzał wakacje. Pies i kormoran kotwiczą w przestrzeni powieści jako istotne dla czytelnika wątki emocjonalne. Jakub Małecki zdradził również, że posiadanie zwierząt i opieka nad nimi są ważną częścią jego życia, a jego największym marzeniem jest posiadanie własnej pasieki.
Georgina Gryboś poruszyła temat warsztatu autora. Jakub Małecki tworzy swoje powieści dzięki intuicji i choć zaliczany jest niekiedy do nowego nurtu literatury wiejskiej w XXI wieku, zupełnie nie robi tego celowo. Pisanie Jakuba Małeckiego wynika ze szczerości i subiektywnego postrzegania rzeczywistości. Autor nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jego powieści wzruszają czytelników, jak sam twierdzi, wynika to z tego, że sam uwielbia czytać, ale do tej pory ciężko uwierzyć mu w to, że jest pisarzem.
Jak czytamy na okładce „Sąsiednich kolorów”, Jakub Małecki stworzył głęboką powieść, która mówi o miłości, tęsknocie i niezmierzonej odwadze. Gergina Gryboś-Szczepanik zasugerowała, że to opowieść o miłości niemożliwej, która, pomimo tego, że dwie osoby nie są ze sobą, ale się spotykają, musi wydarzyć się to, co najważniejsze. Jakub Małecki mówiąc o motywie miłości w powieści przytoczył zdanie: „Po co przeżywać pięćdziesiąt lat miłości, skoro można zakochać się w sobie w tramwaju i wysiąść na innych przystankach?” – chodzi tu o ulotność uczucia oraz o przemijanie.
Wiele można byłoby pisać o interesującej dyskusji, która toczyła się w Letnich Ogrodach Literackich! Jakub Małecki opowiadał wiele o postaciach, które umieścił w powieści „Sąsiednie kolory”, Georgina Gryboś-Szczepanik również przytoczyła swoich ulubionych bohaterów tej książki.
Na zakończenie czytelnicy mieli pytania do autora. Wiele osób podziękowało Jakubowi Małeckiemu za jego powieści. Rozmawiano o spostrzeżeniach, ulubionych książkach i o tym, co wydarzy się w przyszłości. A gdy zabrakło pytań, długie oklaski wypełniły całe Ogrody Bernardyńskie.
Składamy serdecznie podziękowania dla Jakuba Małeckiego, Georginy Gryboś-Szczepanik oraz wszystkich uczestników wydarzenia! Kolejne spotkanie odbędzie się 9 lipca 2023 r. o g. 16:00, a gościć będziemy Jacka Hugo-Badera.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Katarzyna Błajdo, Dział Informacyjno-Bibliograficzny