Spotkanie z dziennikarką Iwoną Piętak, autorką tomiku poetyckiego „Wyprzedaż codzienności” w Wypożyczalni Muzycznej
27 czerwca br. w Wypożyczalni Muzycznej odbyło się spotkanie ze znaną i cenioną dziennikarką radiową Iwoną Piętak. Tym razem nie wystąpiła ona w roli prowadzącej rozmowę, w jakiej najczęściej spotkają ją w WiMBP czytelnicy, ale jako autorka wydanego w tym roku przez Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza” tomiku wierszy „Wyprzedaż codzienności”.
Zgromadzona licznie publiczność - w tym przyjaciele, znajomi Iwony Piętak oraz miłośnicy poezji - z zaciekawieniem uczestniczyła w dyskusji prowadzonej przez dr hab. Jana Wolskiego, redaktora promowanego zbioru wierszy.
Rozmowa koncentrowała się na motywach, inspiracjach oraz procesie twórczym, dotyczyła m.in. tego, jak utwory, które początkowo powstawały „do szuflady”, ewoluowały przez lata, zyskując nowe znaczenie. Iwona Piętak podkreślała, że jej poezja, tworzona niejako „mimochodem” pomiędzy wieloma zawodowymi obowiązkami i intensywnym życiem, wywodzi się z potrzeby zrozumienia codzienności, odtworzenia przeszłości, utrwalenia dzieciństwa, życia rodzinnego, przyjaźni oraz osobistych doświadczeń i zaobserwowanych sytuacji.
Wiersze Iwony Piętak to mikro obrazy i sytuacje, które mogą rezonować z emocjami każdego czytelnika. Jan Wolski wskazał na obecne w nich motywy czasu pojmowanego jako przełomowe momenty w życiu, nieustannego poszukiwania „spraw najważniejszych”, miejsc związanych z wspomnieniami autorki, „ubranych w ramki tęsknoty”, a także radości, zarówno tej z dzieciństwa, jak i z teraźniejszości, gdzie „Nowy początek, czeka. Na poranek”.
„Wyprzedaż codzienności” to zbiór trzydziestu ośmiu wierszy, ukazujących kobiecą wrażliwość autorki oraz dziennikarską zdolność uchwycenia i „sfotografowania” ulotnych spraw codzienności. Podczas spotkania Iwona Piętak przeczytała kilka swoich utworów. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z jej poezją, była to wyjątkowa możliwość na bezpośrednie zetknięcie się z jej literackim światem. Uczestnicy spotkania wyrażali swoje emocje związane z odbiorem poezji, mówiąc o „kolorach uczuć ubieranych w słowa” i pytali o korelacje między jej pracą zawodową, a treścią wierszy.
W ramach niespodzianki przygotowanej przez „Frazę” i autorkę, goście Wypożyczalni Muzycznej otrzymali egzemplarze tomiku poezji. Spotkanie zakończyło się kolejką po autografy oraz serdecznymi gratulacjami dla literackiej debiutantki. Następnie, autorka zaprosiła wszystkich na poczęstunek, w tym regionalny, przygotowany przez Panie ze Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej, za który składamy podziękowanie.
Omawiany tomik wierszy dostępny jest w zbiorach Czytelni Głównej.
Barbara Balicka