Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem w Filii nr 10
16 listopada 2023 r. Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki gościła Wojciecha Bonowicza - poetę, publicystę i dziennikarza współpracującego z Tygodnikiem Powszechnym i miesięcznikiem Znak.
Życie według autora ma szerszy kontekst, niż to potocznie przyjmujemy. Przychodzą nowe pokolenia, zmienia się środowisko społeczne, zmienia kultura i jej wartości – stąd ważnym jest, abyśmy my współcześni, pozostawili ślad w postaci naszego dorobku, nie tylko materialnego, ale również umysłowego i duchowego. W przekazie tym, oprócz nauk humanistycznych, ważną rolę może odegrać literatura bliska człowiekowi, sięgająca do jego bezpośredniego, żywego doświadczenia, wyrażająca się poprzez formy publicystyczne, jak również poezję, ukazującą świat przeżyć duchowych.
Istotnym aspektem w twórczości autora są książki biograficzne, często wydawane w formie wywiadu-rzeki. Jednocześnie pracy nad prozą towarzyszy wzmożona potrzeba pisania wierszy.
Obecnie ulubionym gatunkiem prozatorskim naszego gościa jest felieton, zbliżony formą do eseju. Stąd powstał zbiór opowieści – wspomnień „Dziennik końca świata”, wydany w 2019 roku. Na szczęście autor ma w planach opublikowanie „Dziennika pocieszenia”. Czekamy na niego z niecierpliwością!
Ciekawą pozycją w twórczości autora są „Historie na każdą godzinę” – zbiór zapisanych spostrzeżeń i refleksji przez nie wywołanych. Są to krótkie teksty powstałe z bezpośrednich obserwacji otaczającego świata, mogące służyć do głębszych, wręcz medytacyjnych, przemyśleń.
Literatura jest, według słów autora, obszarem, który ma na celu doprowadzić do głębszego zrozumienia świata i do wzajemnego porozumienia pomiędzy ludźmi. Jest spotkaniem autora z czytelnikiem, wymianą myśli, która w dobie Internetu i mediów społecznościowych jest bardzo ułatwiona.
Dyskusja z czytelnikami miała żywy przebieg, urozmaicony licznymi anegdotami i wspomnieniami z dzieciństwa autora. Z dużym zainteresowaniem wszyscy słuchali o pracy nad biografią ks. prof. Józefa Tischnera.
Dziękujemy Wojciechowi Bonowiczowi za niezwykle interesujące pełne ciepła i wrażliwości spotkanie. Zaś przybyłym przyjaciołom autora i czytelnikom Biblioteki za włączenie się do dyskusji.
Jolanta Jędryka
Bogusława Fura