Spotkanie autorskie z Piotrem Durakiem w Filii nr 8
6 grudnia 2022 r. w Filii nr 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie z Piotrem Durakiem, poetą, prozaikiem, literaturoznawcą, podróżnikiem, fotografem, filologiem, nauczycielem języka polskiego, pasjonatem podróży rowerowych oraz spływów kajakowych.
Szczególną pasją naszego gościa jest dokumentacja miejsc popadających w ruinę, którym grozi zapomnienie, w samotności wołających o pomoc. Często „odwiedza” nieczynne kopalnie czy opuszczone fabryki, spędził tydzień w Ukrainie w opuszczonej strefie po katastrofie reaktora w Czarnobylu, zaś pokłosiem wyjazdu był zbiór reportaży w mediach oraz wystawa fotografii na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Piotr Durak fotografuje zniszczone zabytki architektury sakralnej, zwłaszcza cerkwie greckokatolickie. Świadectwem tej pasji jest dwutomowy album „Świątynie wygnane: niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce”, wydany w wersji dwujęzycznej.
Za każdym razem zaskakują mnie te świątynie, wznoszone z ogromnym poświęceniem, przesiąknięte dymem kadzideł, pieśnią chórów, łzami wzruszenia i słowami modlitw i próśb. Często dość proste w konstrukcji, uniknęły jeszcze statusu zabytku - były zbyt młode, uniknęły też losu kościoła, gdyż ci, którzy zostali, nie chcieli chodzić do cerkwi, woleli wybudować zupełnie nowy budynek. Zastanawia mnie, dlaczego taki widok nikomu nie przeszkadza - ot na uboczu stoi kawałek naszej pięknej historii i niszczeje. Odkąd tylko ujrzałem pierwsze wygnane cerkwie w Polsce, nie mogłem się od tych myśli uwolnić. Dziś widzę dodatkowo, że nie jestem w tym jedyny. Tematyka zniszczonych wygnanych cerkwi przyciąga coraz więcej osób, fotografów, pasjonatów (…). Zaczynając swoją przygodę byłem jednym z kilku takich w Polsce, obecnie jestem może jednym ze stu. Wciąż staram się robić swoje, nikogo nie naśladować, być w tym odczuwaniu wygnanych świątyń niepowtarzalny. A jeśli moja praca służy innym za przewodnik - to tylko dobrze - pisze o swojej pracy sam autor.
Podczas spotkania Piotr Durak zaprezentował zdjęcia będące plonem kilkuletnich wędrówek z aparatem po dwóch stronach rzeki Bug. Zgromadzeni mieli okazję poznać świątynie greckokatolickie zlokalizowane na Pogórzu Przemyskim, Roztoczu Południowym czy na terenach województwa lubelskiego oraz popadłe w ruinę kościoły w Ukrainie, które pozostały tam po zmianach granic. Fotografie są świadectwem historii, prawdziwym dokumentem minionych czasów, nie pozwalają zapomnieć, skłaniają do refleksji a jednocześnie „wzywają” do podjęcia odpowiednich kroków by ta pamięć ocalała.
Podczas spotkania był również czas na poezję naszego gościa, liczne pytania i rozmowy z czytelnikami.
Dziękuję Piotrowi Durakowi za przyjęcie zaproszenia i niesamowite spotkanie pełne refleksji i zadumy, przybyłym gościom za aktywny i inspirujący udział w dyskusji oraz Kamilowi Zagórskiemu za relację fotograficzną.
Patrycja Solecka