Spotkanie autorskie z Joanną Bator
10 października 2023 roku gościliśmy Joannę Bator – pisarkę, publicystkę i felietonistkę. Rozmowę poprowadziła prof. Magdalena Rabizo-Birek, literaturoznawczyni, krytyczka literatury. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.
Joanna Bator jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Dla literatury porzuciła karierę akademicką. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść – „Piaskowa Góra” (2009). Również dwie kolejne części „trylogii wałbrzyskiej” – „Chmurdalia” (2010) i „Ciemno, prawie noc” (2011) – zostały dobrze przyjęte przez krytyków i czytelników. Za ostatnią z wymienionych autorka uhonorowana została Literacką Nagrodą Nike. Za całokształt twórczości tłumaczonej na język niemiecki otrzymała Nagrodę Literacką Usdomer, Nagrodę Literacką im. Stefana Heima, Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego oraz szwajcarską Nagrodę Literacką Spycher. W 2021 roku została laureatką polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Jej najnowsze publikacje to bestsellerowa saga „Gorzko, gorzko” (2020) oraz zbiór opowiadań „Ucieczka niedźwiedzicy” (2022). Mieszka w Podkowie Leśnej z mężem i gromadą zwierząt. Jej pasją jest bieganie.
Podczas spotkania poruszonych zostało wiele tematów. Joanna Bator opowiedziała czytelnikom o początkach swojej literackiej drogi i o procesie stawania się pisarką. Wspomniała o roli studiów kulturoznawczych i o dalszych doświadczeniach akademickich, które ostatecznie okazały się niewystarczające. Był także czas na rozmowy o związkach między kolejnymi książkami i warsztacie pisarskim. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, że w trakcie pracy twórczej pisarka nie sięga po powieści, ale czyta publikacje naukowe. Autorka przyznała także, że nigdy nie znalazła mistrza ani mistrzyni, których chciałaby naśladować.
Nie zabrakło pytań o plany na przyszłość. Czytelnicy usłyszeli, że kolejna powieść będzie traktować o różnych twarzach miłości. Po spotkaniu pisarka rozmawiała z czytelnikami oraz rozdawała autografy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Barbara Hulek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny