Spotkanie autorskie z Jadwigą Buczak w Filii nr 2
31 maja 2023 r. w Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie miało miejsce spotkanie autorskie z pisarką, poetką, malarką, bibliotekarką oraz prezeską Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie, prywatnie miłośniczką psów - Jadwigą Buczak. Rozmowę z naszym gościem prowadziła recenzentka, autorka bloga literackiego „Pasjonatka poleca” Aleksandra Szponar. Dialog obu pań prowadzony w interesujący sposób, wprowadził słuchających do pełnego (nie tylko literackich) pasji świata autorki. Na wstępie spotkania prowadząca przedstawiła sylwetkę pani Jadwigi oraz jej imponujący dorobek literacki: trzy tomiki wierszy, dwie powieści kryminalne, szereg opowiadań, liczne artykuły, a nawet opowiadanie dla dzieci. Dowiedzieliśmy się, że dla autorki inspiracją do pisania lub namalowania obrazu tak naprawdę może być wszystko - spotkania z ludźmi, spacery z psem, przemyślenia, obcowanie z naturą czy jazda autobusem. Pani Jadwiga pierwsze swoje wiersze pisała już w szkole średniej, ale tylko do szuflady, nawet najbliższa rodzina o tym nie wiedziała. W poezji oraz swoich obrazach i rysunkach pokazuje wrażliwą część siebie. Serce słuchających skradł przeczytany fragment opowiadania pt. „Sobie przeznaczeni”, traktujący o życiu bezdomnego psa, jego pobycie w schronisku i szansie na drugie życie z nową właścicielką. Okazało się, że to prawdziwa historia przyjaźni naszej autorki i przygarniętego przez nią pieska Pikselka.
Zostały również przeczytane fragmenty z książek pt. „Nadzieja do kwadratu” oraz „Nadzieja w tarapatach”. Sama pisarka tak mówi o swojej bohaterce: „Nadieżda Hope – tytułowa bohaterka lubi czekoladę, kawę fusiarę i pakować się w kłopoty. Nazywana przez kolegów ze szkoły Nadzieją do kwadratu. Dlaczego? Nadieżda – to po rosyjsku nadzieja. Hope – po angielsku również nadzieja. Podwójna nadzieja, czyli do kwadratu.” Dodać należy, że akcja książek rozgrywa się w Rzeszowie, co stanowi dodatkową zachętę, by sięgnąć po te zabawne historie kryminalne.
W trakcie rozmowy podczas popołudniowego spotkania autorka również wspominała swoje rodzinne miasto Oświęcim i opowiadała o pracy w bibliotece Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dowiedzieliśmy się także jaka była droga pisarki do wydania książek oraz o planach wydawniczych i wiemy, że już niebawem na rynku wydawniczym pojawi się kolejna powieść.
Dziękujemy Jadwidze Buczak za przemiły wieczór, Aleksandrze Szponar za ciekawie prowadzoną rozmowę oraz wszystkim, którzy przybyli na to spotkanie.
Jolanta Garbarczyk