Spotkanie autorskie z Haliną Kunicką i Kamilą Drecką w Wypożyczalni Głównej
Wypożyczalnia Główna miała wielką przyjemność gościć przesympatyczne, znane i lubiane oraz wzbudzające wielkie zainteresowanie osoby o czym świadczyła nie tylko szczelnie wypełniona publicznością sala, ale także zapełniony wiatrołap i schody biblioteczne. Tak wielkie zainteresowanie wzbudziła ikona polskiej piosenki Halina Kunicka oraz dziennikarka Kamila Drecka.
Halina Kunicka wydała 17 płyt, które sprzedały się w łącznym nakładzie ok. 1 mln egzemplarzy, a cztery z nich doczekały się statusu złotych. Piosenkarka debiutowała na scenie w latach 50. XX wieku, ale popularna i znana jest do dnia dzisiejszego. Ze swoim recitalami występowała nie tylko w Polsce, ale także w Europie, USA i Kanadzie, Izraelu i Australii. Do jej największych przebojów należą: „Dwanaście godzin z życia kobiety”, „Co się stało z moją klasą”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni”, „Lato, lato, lato czeka”, „Gwiazda naszej miłości”, „Zapomnisz kiedyś, że to ja”, „Ballada o dobrej żonie”, „Czumbalalajka”, „Marionetka”, „Orkiestry dęte”. Występowała w kabarecie „Pineska”, w „Podwieczorku przy Mikrofonie”, „Zgaduj-zgaduli”, „Telewizyjnej Giełdzie Piosenki” oraz na festiwalach w Sopocie, Opolu, Tokio, Barcelonie, Splicie, Dreźnie, Berlinie, a także w paryskiej Olimpii. Jest laureatką Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. Została odznaczona Medalami Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Z wykształcenia jest prawnikiem. Była żoną dziennikarza Lucjana Kydryńskiego, jest mamą dziennikarza muzycznego i podróżnika Marcina Kydryńskiego. W roku 2015 nakładem Wydawnictwa „Otwarte” ukazała się książka, wywiad-rzeka autorstwa Kamili Dreckiej pt. „Świat nie jest taki zły”.
I tak jak w książce rozmowę o życiu, rodzinie, działalności artystycznej w Wypożyczalni Głównej prowadziła Kamila Drecka, która zasłynęła prowadzeniem na antenie TV ambitnych cyklów telewizyjnych, takich jak: „Ogród Sztuk” czy „Prawdę Mówiąc”. Jest również autorką książek: „Pamiętam... Szewach Waiss”, „Aktor musi grać, by żyć. Artur Barciś”, „Bez oklasków. Jan Englert”, „Każdy dzień jest cudem. Joanna Kurowska” i tej najważniejszej w dniu spotkania autorskiego czyli „Świat nie jest taki zły”.
Podczas poniedziałkowego wieczoru 23 października 2023 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A Halina Kunicka bardzo ciekawie i barwnie opowiadała o swojej karierze estradowej i życiu osobistym odpowiadając na pytania Kamili Dreckiej, ale także na wiele pytań od publiczności. Halina Kunicka to niezwykle ujmująca, serdeczna, przyjaźnie nastawiona do ludzi osoba, nie lubiąca gdy ktoś nazywa ją gwiazdą, a przy tym kobieta niezwykle elegancka, jeśli chodzi o zachowanie, sposób wypowiadania się czy wygląd. Halina Kunicka jest osobą spełnioną, która niczego nie żałuje w swoim życiu. Śpiewając tekst Wojciecha Młynarskiego na płycie „Dwanaście godzin z życia kobiety” podpisuje się pod jego słowami: „Gdyby przyszło mi znów przewędrować. Każdy dzień, miesiąc, rok życia mego. Nie cofnęłabym jednego słowa. Nie zmieniła postępku jednego. Poszłabym przez świat pod tą samą gwiazdą. Popłynęłabym z prądem i pod prąd. Powtórzyłabym swe zwycięstwo każde. I swój każdy błąd…”.
Włodzimierz Ratyński witał oraz żegnał Gości, wręczając kwiaty i souveniry, a wiernej publiczności prezenty w postaci płyt CD „Od nocy do nocy”, książek: „Świat nie jest taki zły” i „Przejazdem przez życie: kroniki rodzinne” autorstwa Lucjana Kydryńskiego, na których to wydawnictwach autografy i dedykacje z uśmiechem składała Halina Kunicka.
To był nad wyraz udany wieczór zakończony odczytaniem fragmentu wiersza Zbigniewa Herberta, który to wiersz poświęcił znanym piosenkarkom, umieszczając go w 1998 roku w tomiku „Epilog burzy”: „…Dalida Halina Kunicka Irena Santor dobre wróżki, dzięki nim tyrania upiększona została piosenkami, należało się im słowo dziękuję, czułe miejsce w pamięci, wspólne imię na kamiennej tablicy znojnego żywota”. Zapewne po tym wspaniałym spotkaniu każdy z uczestników będzie miał czułe miejsce w pamięci dla dobrej wróżki Haliny Kunickiej, jak pisał Zbigniew Herbert.
Bardzo dziękuję Halinie Kunickiej za przyjęcie zaproszenia i przyjazd do Rzeszowa, aby spotkać się nie tylko z czytelnikami Wypożyczalni Głównej, ale przede wszystkim ze swoimi sympatykami i fanami oraz za wspaniałe opowieści o sobie, a Kamili Dreckiej za ciekawe prowadzenie spotkania i za interesującą książkę „Świat nie jest taki zły”.
Halina Kunicka w kronice bibliotecznej zostawiła wpis: „Świat nie jest taki zły! Dzięki wspaniałej publiczności, o której będę długo pamiętać! Dziękuję, dziękuję!”, a Kamila Drecka napisała: „Świat nie jest taki zły dopóki jest piękny Rzeszów, cudowni jego mieszkańcy i pan Włodek, który opiekuje się gośćmi jakby byli najważniejsi. Będę tęsknić za Rzeszowem”.
Dziękuję wszystkim osobom biorącym udział w spotkaniu, które wiedząc, że była to ostatnia impreza organizowana w Wypożyczalni Głównej przeze mnie, dały mi wyraz ogromnej sympatii i pytały czy nie mogę zmienić mojej decyzji o przejściu na emeryturę. Dziękuję za kwiaty, słodycze, prezenty i prezenciki, wspólne zdjęcia, uściski oraz za tak wiele dobrych słów. To było niezwykle miłe i wzruszające, ale Wojciech Młynarski w utworze „Przedostatni walc” napisał: „…Żeby wiedzieć, kiedy wstać i wyjść. Żeby wyczuć, kiedy w szatni. Płaszcz pozostał przedostatni…”.
Włodzimierz Ratyński