Spotkanie autorskie z Andrzejem Piątkiem w Wypożyczalni Głównej
Znany rzeszowski dziennikarz, krytyk teatralny i autor książek Andrzej Piątek podczas wieczoru autorskiego opowiadał o swoim najnowszym wydawnictwie zatytułowanym „Szajna. Dom Wyobraźni Artysty”. Spotkanie miało miejsce w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A w dniu 30 stycznia 2023 roku.
Bardzo piękna książka, bogato ilustrowana została wydana w ubiegłym roku w wydawnictwie WBX Studio z okazji 100. rocznicy urodzin tego znakomitego reżysera teatralnego, scenografa i malarza urodzonego w Rzeszowie. A zatem rozmowa toczyła się przede wszystkim wokół jej bohatera Józefa Szajny. Jednakże mowa była również o autorze książki bo to specjalista od Szajny, któremu poświęcił trzy wydawnictwa ale także od płk. Leopolda Lisa-Kuli, o którym napisał aż cztery opracowania.
Andrzej Piątek współpracuje z Gazetą Codzienną Nowiny od 40 lat i z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym Nasz Dom Rzeszów, a także z Dziennikiem Teatralnym, w którym opublikował 360 artykułów i recenzji. Jest absolwentem II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, ukończył prawo na UMCS w Lublinie oraz podyplomowe studia dziennikarskie w zakresie krytyki teatralnej na UJ w Krakowie. Jest odznaczony medalem Gloria Artis, najważniejszym wyróżnieniem dla ludzi kultury.
Dziennikarz miał to szczęście, że znał dosyć blisko reżysera, wiele razy spotykał się z Józefem Szajną, wielokrotnie przeprowadzał z nim rozmowy i wywiady, a także podróżował wspólnie ze spektaklem „Deballage” do wielu krajów, m.in. na Słowację, Ukrainę, Węgry, do Rumunii i Meksyku.
Rozmowy toczyły się zatem wokół słynnych spektakli teatralnych Szajny, do których tworzył scenografię oraz je reżyserował. Dyskutowano o „Replice” z warszawskiego Teatru Centrum Sztuki Studio, o krakowskich sztukach wystawianych w Teatrze Ludowym i opolskim „Akropolis” z Teatru 13 Rzędów zrealizowanym wspólnie z Jerzym Grotowskim. Dużo miejsca poświęcono rzeszowskiemu „Deballange – Rozpakowanie”, zrealizowanego w Teatrze Siemaszkowej, obsadzie aktorskiej, scenografii i prezentacji spektaklu w Europie i Ameryce Północnej. Odwoływano się do wielkiego wpływu przeszłości obozowej na twórczość Szajny i do trudności w odbiorze tej twórczości zarówno teatralnej jak i plastycznej. Mowa była o rzeszowskich śladach artysty : nauce w II Gimnazjum (obecnie II LO), pomniku / rzeźbie Przejście 2001 czy Szajna-Galerii mającej problemy z lokalizacją i funkcjonowaniem. Poruszono także sprawę metody przekształcania plastyki w teatr, którą sam Szajna stosował i określał jako Te Art, a ponadto wiele innym tematów związanych z życiem i twórczością tego znakomitego artysty.
Wielką aktywność w zadawaniu pytań i w dyskusji przejawiali obecni na spotkaniu dziennikarze oraz bratankowie Józefa Szajny To był wspaniały, nadzwyczajny wieczór, który nie mógł zakończyć się inaczej niż słowami mistrza Józefa Szajny cytowanymi z promowanej książki:
„Uważam, że nasz czas wymaga oczyszczenia. Czyniłem to w sztuce i poprzez sztukę. Pokazywałem degradację człowieka, mówiłem o apokalipsie, wojnach. Nie mieściłem się w żadnym pudełku sceny ani obrazie. Wybijałem dziury, jak gdyby mi ciągle brakowało powietrza. Nie znosiłem przestrzeni zamkniętej. Myślałem o treściach uniwersalnych, sztuce otwartej. O tym, co ważne, ogólnoludzkie. Chciałbym, żeby to, co zrobiłem i robię, zostało dostrzeżone”.
Dziękuję Andrzejowi Piątkowi oraz wszystkim uczestnikom tego wielce ciekawego wieczoru.
Nasz Gość Andrzej Piątek zamieścił w mediach społecznościowych wpis o bardzo miłej treści:
„Fantastyczny wieczór. Wielu rzeszowian szczerze zainteresowanych postacią swego współrodaka Józefa Szajny, jednego z najwybitniejszych na świecie twórców teatru, malarza i filozofa, którego twórczość jest trwale żywym protestem przeciwko wszelkiej przemocy. Żywo zainteresowanych utrwaleniem w Rzeszowie pamięci o Artyście, stworzeniem odpowiedniego miejsca w Rzeszowie dla Szajna-Galerii, gromadzącej podarowane dzieła sztuki. Wielkie podziękowania dla Włodzimierza Ratyńskiego, za perfekcyjne przygotowanie i świetne poprowadzenie wieczoru w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie. Podziękowania za aktywną współobecność dla Kolegów dziennikarzy Jaromira Kwiatkowskiego i Ryszarda Zatorskiego. Także dla bratanków Szajny Adama Szajny i Wojciecha Szajny. Również dla wszystkich pozostałych, znanych mi i mniej znanych. Wielkie podziękowania i głęboki ukłon!”.
Włodzimierz Ratyński