RozmawiajMY – konferencja w ramach Festiwalu Literackiego „Łączy nas bajka”
22 sierpnia 2024 roku w Teatrze Maska w Rzeszowie został zainaugurowany Festiwal Literacki „Łączy nas bajka”. Propozycją na pierwszy dzień wydarzenia była konferencja dla bibliotekarzy, nauczycieli, edukatorów i wszystkich osób zainteresowanych literaturą dla dzieci zatytułowana „RozmawiajMY”. Licznie zgromadzoną publiczność przywitała dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Bożena Janda. Podziękowała przybyłym za obecność, a partnerom za wsparcie w organizacji wydarzenia. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Karol Ożóg, wicemarszałek województwa Podkarpackiego, oraz Waldemar Szumny, zastępca Dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
Po części oficjalnej mikrofon przechwyciła dobra dusza spotkania – Katarzyna Stoparczyk, prowadząca, która zdecydowała dopuścić do głosu dzieci, przetykając kolejne wystąpienia prelegentów ujmującymi nagraniami dzieci mówiących o spawach najważniejszych.
Mocnym i pełnym energii wystąpieniem zainspirowała uczestników Marta Młyńska, trenerka, wykładowczyni, szkoleniowczyni, edukatorka i coachka. W pierwszej części wystąpienia zatytułowanego „Książki o emocjach wspierające dzieci i młodzież” zaprezentowała swój warsztat coachingowy, z entuzjazmem zachęcając do szerszego spojrzenia na dwa bieguny: karierę i wypalenie zawodowe. Druga część skłoniła zgromadzonych do sięgnięcia po długopisy i notatniki i zapisywania tytułów książek dla dzieci, które zarówno im, jak i dorosłym pomogą oswajać się emocjami, które przeżywa każdy z nas.
Inspiracyjną sztafetę podjęła Paulina Mikuła, osobowość internetowa, polonistka, konferansjerka, autorka książki „LiteraTOURa”. W wystąpieniu „Jak odczarować czytanie?” przeprowadziła słuchaczki i słuchaczy przez dziesięć praw czytelnika autorstwa Daniela Pennaca we własnej interpretacji. Do tego zestawu dodała jedenaste prawo: do niezrozumienia książki. Dobrą zabawę gwarantowały uczestniczącym niezwykła energia i humor prelegentki.
Ostatnim punktem pierwszej części wydarzenia był panel dyskusyjny „Książkowe supermoce”. Poprowadziła go Katarzyna Stoparczyk, a uczestniczyli w nim: Marta Młyńska, Joanna Piekarska (prezeska Polskiej Sekcji IBBY, kierowniczka Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej w Bibliotece Narodowej, szkoleniowczyni, biblioterapeutka, coach) oraz Przemek Staroń (psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor bestsellerowej serii „Szkoła bohaterek i bohaterów”, Nauczyciel Roku 2018). Prowadząca spotkanie zachęciła uczestników panelu do podzielenia się osobistymi historiami. Zaproszeni goście otwarcie i poruszająco opowiedzieli, jak na różnych etapach ich życia książka była impulsem do refleksji czy źródłem pociechy. I znowu uczestniczkom i uczestnikom przydały się długopisy i kartki do zanotowania inspiracji.
Przerwę zaplanowano na 45 minut. Był to czas na networking, dzielenie się wrażeniami, a także odwiedzenie stanowisk wydawców – Tu się czyta (Albus, Buka, Tako, Druganoga, Format), Dreams, Hokus Pokus, Libra, Tatarak, Widnokrąg, Wytwórnia – gdzie na uczestniczki i uczestników czekały najlepsze tytuły w okazyjnych cenach.
Drugi blok wystąpień otworzyła czarodziejka opowieści dr Małgorzata Swędrowska, nauczycielka, wykładowczyni, trenerka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla dorosłych, twórczyni czytania wrażeniowego. Z czułością i niezwykłą wiedzą opowiedziała, jak pracować z picture bookami. Płynnie przechodziła od pokazywania, jak czytać takie książki, do poziomu meta – tu wyjaśniała, dlaczego bycie z dzieckiem, wspólny czas z książką jest jednym z fundamentów relacji.
„Angażujące książki interaktywne, czyli jak zainteresować dziecko czytaniem” – to tytuł wystąpienia Julity Pasikowskiej-Klicy, recenzentki prowadzącej blog Bajkochłonka, autorki książek i wydawczyni. Był to czas szczególnie inspirujący dla bibliotekarek i bibliotekarzy, ponieważ prelegentka obrazowo skategoryzowała książki interaktywne, każdą grupę wzbogacając licznymi przykładami. Była to prawdziwa kopalnia wiedzy o ofercie wydawniczej.
Artystycznym zwieńczeniem konferencji „RozmawiajMY” był hipnotyzujący pokaz malowania światłem w wykonaniu Karoliny Bednarskiej, artystki graficzki i arteterapeutki.
Pierwszy dzień Festiwalu Literackiego „Łączy nas bajka” obfitował w mądre spostrzeżenia, inspirujące myśli i ważne rozmowy. Był to dobry i potrzebny czas dla bibliotekarek, nauczycieli, edukatorek i wszystkich osób interesujących się literaturą dla dzieci.
Dział Instrukcyjno-Metodyczny