Podsumowanie warsztatów koronkarskich w ramach projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece” | 30 września, 7, 14, 21, 28 października i 2 grudnia 2023 r.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie była organizatorem cyklu warsztatów koronkarskich w ramach projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece” z dotacji celowej Województwa Podkarpackiego.
Wyłoniona w trakcie naboru grupa 15 uczestniczek, przez 5 kolejnych sobót, podczas czterogodzinnych warsztatów, poznawała różne techniki koronkarskie, w tym: koronkę teneryfową, koronkę szydełkową okrągłą, koronkę szydełkową filet, koronkę renesansową i koronkę frywolitkową. Zajęcia prowadziła Anita Ryba – artystka, dyplomowana instruktorka rękodzieła artystycznego i prezes Spółdzielni Socjalnej Łęgowianka w Bojanowie – popularyzującej kulturę lasowiacką.
Poszczególne zajęcia prowadząca rozpoczynała od opowieści o danej technice koronkarskiej, ciekawostkach związanych z dawnymi strojami i obyczajami lasowiackimi.
Uczestniczki z zainteresowaniem poznawały tajniki prac z kordonkiem, czółenkiem, igłą czy szydełkiem. Pomimo, że zajęcia były coraz trudniejsze, panie wykazywały coraz wyższy poziom umiejętności rękodzielniczych. Należy podkreślić, że prace uczestniczek powstawały nie tylko na warsztatach, lecz stały się inspiracją do koronek wykonywanych w zaciszu domowym. Często były prezentowane podczas kolejnego spotkania.
Podsumowaniem warsztatów koronkarskich były zajęcia popularyzujące technikę koronki szydełkowej pod hasłem: Rękodzieło lasowiackie na co dzień, które odbyły się 2 grudnia 2023 w WiMBP w Rzeszowie. Podczas finałowego spotkania uczestniczki wykonały torby ze sznurka bawełnianego z rdzeniem.
Wymiernym rezultatem warsztatów jest nie tylko popularyzacja technik koronkarstwa i rękodzieła lasowiackiego, ale także nawiązane relacje między uczestniczkami. Efektem tego jest grupa facebookowa: szydełko-biblioteka, która powstała jako przestrzeń do prezentowania własnych prac, porad i wymiany doświadczeń.
Prowadzącej i uczestniczkom dziękujemy za fantastyczną, twórczą atmosferę oraz efektywnie spędzony czas w naszej Bibliotece.
Katarzyna Błajdo
Monika Ohar-Pawiak