Konferencja „Perspektywy rozwoju bibliografii regionalnych”
19 kwietnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyła się konferencja „Perspektywy rozwoju bibliografii regionalnych”. Podczas konferencji spotkali się bibliografowie z bibliotek całego województwa podkarpackiego.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania wszystkich obecnych przez Bożenę Jandę – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Następnie został przedstawiony program konferencji. Pierwszymi prelegentami były pracownice Działu Informacyjno-Bibliograficznego WiMBP w Rzeszowie. Elżbieta Szeliga – kierownik Sekcji bibliografii regionalnej wygłosiła referat „15 lat Systemu Bibliografii Regionalnej Województwa Podkarpackiego”, który poruszył problematykę budowania wspólnej bazy bibliograficznej oraz pomoc merytoryczną dla bibliografów. W kolejnej części referatu Katarzyna Błajdo – mł. bibliotekarz przedstawiła zastosowanie Google Analytics dla Systemu Bibliografii Regionalnej.
Kolejnym prelegentem była Bożena Lech-Jabłońska, członek Zespołu do spraw Bibliografii Regionalnej przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z referatem „Bibliografie regionalne w Polsce – cele, drogi rozwoju, perspektywy”.
Interesujący referat wygłosił Wojciech Kowalewski – Przewodniczący Rady Konsorcjum Bibliotek Sowa z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. „Ale kosa nie do żyta! Koso żyta się nie kosi! – bibliografia regionalna wobec wyzwań współczesności”, ujawniając niedoskonałości ogólnopolskich działań bibliografów w zakresie współpracy, jednocześnie inspirując do dalszych wspólnych działań na rzecz promocji regionalnych systemów bibliograficznych.
Następne wystąpienie należało do Łukasza Szymańskiego, który opowiedział uczestnikom o „Bibliografii regionalnej i zbiorach elektronicznych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej”. Na zakończenie z prezentacją wystąpił Jakub Salamon – architekt systemów bibliograficznych z Trzeciej Strony – firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowań do prowadzenia bibliografii.
Składamy serdeczne podziękowania prelegentom za poruszenie interesujących i potrzebnych tematów związanych z pracą bibliografa.
Katarzyna Błajdo