„Pamięć i stereotypy. Jak myślimy o Żydach w Polsce” – spotkanie z dr. Mariuszem Jastrząbem z muzeum Polin
Temat pamięci i stereotypów na temat Żydów zgromadził w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publiczne w Rzeszowie spore grono słuchaczy. Nasze zaproszenie na poniedziałkowy wieczór 11 grudnia przyjął doktor Mariusz Jastrząb, historyk i kulturoznawca. Naukowo zajmuje się historią gospodarczą, historią organizacji i historią biznesu. Od 2014 r. pracuje w Dziale Edukacji Muzeum POLIN, jest również wykładowcą Collegium Civitas w Warszawie.
Rozmowa objęła liczne wątki: skąd i dlaczego przybyli na ziemie polskie Żydzi, dlaczego byli oni kojarzeni z pieniędzmi, z jakiego powodu to właśnie ich oskarżano o rozpijanie stanu chłopskiego w karczmach. Kolejne przystanki w podróży przez wieki to czasy nowożytne, temat walki Polaków narodowości żydowskiej w powstaniach narodowowyzwoleńczych i tragiczne czasy drugiej wojny światowej.
Wnikliwe pytania prowadzącej rozmowę Marii Kornagi, doświadczonej dziennikarki, uzupełniły głosy z publiczności. Uczestnicy dzielili się własnymi przemyśleniami i obserwacjami, dopytywali o tłumaczenie księgi pamięci rzeszowskich Żydów (dziś mamy jedynie wydanie z lat sześćdziesiątych po hebrajsku, angielsku i w jidysz) czy o status i rolę wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski.
Mamy nadzieję na kolejne spotkanie z doktorem Mariuszem Jastrząbem, ponieważ liczba wątków wokół tematu historii i teraźniejszości polskich Żydów / Żydów w Polsce potrzebuje kontynuacji.
Barbara Pawlikowska