Noc Biblioteki z historią Rzeszowa w tle
Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie została zorganizowana w ramach Ogólnopolskiej Nocy Muzeów pod hasłem „Z historią Rzeszowa w tle”. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa.
Noc WiMBP rozpoczęła się od godziny 18.00. Zaplanowano wiele atrakcji, a jedną z pierwszych było spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską wokół książki „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”. Rozmowę moderował Bartosz Korczyński - pasjonat, przewodnik i pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. Spotkanie było kontynuacją poprzedniego, nasi goście podjęli temat kolejnych zabytków zawartych w publikacji. W tle wyświetlano zdjęcia, które służyły w przygotowaniu materiałów do książki. Dyskusja była interesująca, rozmówcy przytaczali różnorakie ciekawostki. Widzowie aktywnie włączyli się w spotkanie, zadając pytania. Na zakończenie uczestnicy otrzymali egzemplarze „Ciekawostek o rzeszowskich zabytkach” w prezencie od Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa, za co składamy serdeczne podziękowania.
Oprócz spotkania, w budynku biblioteki działo się wiele! Na parkingu odbywał się długo oczekiwany przez miłośników książek Nocny Kiermasz Książki Wyczytanej. Nie zapomnieliśmy również o dzieciach, które wzięły udział w „Wehikule czasu” – i dzięki goglom VR zmieniły się w odkrywców dawnej historii Rzeszowa. Było multimedialnie i edukacyjnie za sprawą gier przygotowanych przez bibliotekarzy za pomocą aplikacji komputerowych.
O 20.30 rozpoczęła się projekcja filmu „Budziwojskie opowieści”, dokumentującego życie mieszkańców tej dawnej, podrzeszowskiej wsi. Projekt powstał z okazji 600-lecia Budziwoja, a jest tym bardziej wyjątkowy, że wyreżyserowany przez Aldonę Wiśniowską – bibliotekarkę Filii nr 5. Po projekcji reżyserka spotkała się z odbiorcami.
W Czytelni Głównej uczestnicy Nocy WiMBP mogli spędzić czas kreatywnie! Tematem warsztatów były „Ekopamiątki ze starego Rzeszowa”. Na bawełnianych torbach pojawiały się wzory XIX-wiecznych pocztówek, które posiadamy w swoich zbiorach. Wariacji na temat widoków ze Starego Rzeszowa było tak wiele, jak uczestników – wzory, kolory, kształty – każdy miał inną interpretację. Każdy torbę robił dla siebie – będzie to miła pamiątka z tego wydarzenia.
Czytelnia Główna otworzyła swoje magazyny dla zwiedzających. Najcenniejsze zbiory zostały udostępnione uczestnikom na ekspozycji starodruków, cymeliów i dokumentów życia społecznego, a przede wszystkim fotografii prezentujących dawne życie Rzeszowa z II połowy XX wieku. Liczne wystawy towarzyszyły zwiedzającym na wszystkich piętrach – „Różnorodność Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej” jako główna, „Nie ma większej miłości” – o rodzinie Ulmów z Markowej na parterze, w magazynie „O poetach Podkarpacia”, a w Czytelni „Od Gutenberga do audiobooka” – o historii książki. Wszystkie wystawy są efektem długoletniej pracy bibliotekarzy.
O godzinie 22.00 widzowie zostali zaproszeni na „Recital nocą” w wykonaniu Ewy Siembidy i Tomasza Jachyma. Artyści zaprezentowali utwory związane z twórcami, artystami z Podkarpacia i Rzeszowa, w pięknej, nowej aranżacji, co wprawiło widzów w zachwyt. To wyjątkowe, muzyczne zakończenie pozostawiło w uczestnikach nostalgię za dawnym Rzeszowem. Ale żeby nie pozostał wyłącznie smutek – na pamiątkę w kieszeni ukryli zdjęcie w barwnych kapeluszach, na tle XIX-wiecznych rzeszowskich pejzaży z udostępnionej przez WiMBP fotobudki. Do zobaczenia za rok!
Katarzyna Błajdo