Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau
Z okazji 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zaprosiła na spotkanie Jadwigę Buczak - autorkę bibliografii „Bibliografia KL Auschwitz za lata 1981-2006”. Pani Jadwiga przez 40 lat pracowała w Bibliotece Państwowego Muzeum Auschwitz–Birkenau, w tym przez 16 lat jako przewodnik tego miejsca. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z kl. II z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie.
W swej prelekcji pt. „Rola obozów koncentracyjnych w III Rzeszy, ze szczególnym uwzględnieniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau”, nasz gość nawiązał do historii ich powstania, szczególnie do Auschwitz–Birkenau. Ironiczny napis na głównej bramie brzmiał „Arbeit macht frei” (praca czyni wolnym). Był to obóz pracy ponad ludzkie siły. Odbywało się tutaj ludobójstwo na niespotykaną skalę - niszczenie narodów, w tym m.in. Polaków, Romów (Porajmos - z romskiego „pochłonięcie”) oraz masowa zagłada Żydów (Holokaust), przywożonych pociągami z całej Europy. Więźniów osadzonych w obozie zastraszano poprzez bicie, chłosty, torturowanie, zmuszano do nieludzkiej pracy, co doprowadzało do ich śmierci.
Co roku na terenie Auschwitz-Birkenau odbywa się „Marsz Żywych”, w którym biorą udział młodzi Żydzi z Polski i innych krajów świata, szczególnie z Izraela. Uczestniczy w nim również polska młodzież.
Dziękujemy Jadwidze Buczak za przygotowanie i przeprowadzenie prelekcji na ten ważny temat. Uczniom dziękujemy za postawę, zadawane pytania i refleksje.
Anna Kurowska