„Lasowiaczka wieczorowo” - kreatywne warsztaty biżuterii z Darią Sikorą
W sobotę 25 maja br. w ramach projektu O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024 odbyły się kolejne warsztaty przybliżające dziedzictwo kulturowe Lasowiaków.
Tym razem zaprosiliśmy chętnych do własnoręcznego wykonania modnej biżuterii w stylu etno, łączącej ludowość z nowoczesnym designem, nawiązującej do lasowickich motywów zdobniczych. Lasowiaczka Wieczorowo - kreatywne warsztaty tworzenia eleganckiej stylizowanej biżuterii, prowadzone przez znaną rzeszowską plastyczkę Darię Sikorę, to propozycja, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.
Daria Sikora zaproponowała wykonanie zaprojektowanego przez siebie naszyjnika, w którym wykorzystała charakterystyczny dla haftu lasowiackiego motyw serca oraz okręgów z promieniście rozchodzącymi się liniami. Naszyjnik wykonany jest z ażurowych tekturowych ramek powleczonych czarnym aksamitem. Całość jest wykończona czarnymi koralikami i usztywnionym czarnym sznureczkiem. Połączenie czarnego aksamitu i koralików z wzornictwem lasowiackim nadało naszyjnikowi odświętny i wieczorowy charakter. Na uczestniczki warsztatów czekały przygotowane przez Darię Sikorę materiały do wykonania biżuterii, profesjonalna opieka twórcza prowadzącej i miła atmosfera stworzona przez współorganizatorki wydarzenia Barbarę Balicką z Wypożyczalni Muzycznej i Karinę Kwas z Filii nr 2.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek o kulturze lasowiackiej ze zbiorów Czytelni Głównej i Wypożyczalni Muzycznej WiMBP. Trzygodzinna praca twórcza wynagrodzona została nie tylko zadowoleniem z własnoręcznego wykonania niełatwego zadania, ale niezwykle efektownym naszyjnikiem. Panie wykazały się dużymi zdolnościami manualnymi, biegłością w posługiwaniu się igłą i dużą wyobraźnią, bo dostosowywały projekt do swojego indywidualnego stylu.
Warsztaty zakończyły się ogromną satysfakcją uczestniczek. Zaskoczeniem dla organizatorek i prowadzącej było, że na to wyjątkowe wydarzenie przybyły Panie nie tylko z Rzeszowa, ale także z Sandomierza, Bojanowa, Nowej Dęby, Dębicy i Radomyśla Wielkiego.
Barbara Balicka i Karina Kwas
Zadanie zrealizowano w ramach projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024” ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego