„Historie przez życie pisane” - spotkanie autorskie z Joanną Jax w Wypożyczalni Głównej
Za nami spotkanie z niekwestionowaną „królową sag historycznych” - Joanną Jax.
Joanna Jakubczak - bo tak brzmi prawdziwe nazwisko pisarki, przeplatała rozmowę o swojej twórczości licznymi anegdotami i faktami historycznymi. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak wygląda jej warsztat pracy, skąd bierze pomysły do książek i jakie ma plany wydawnicze na przyszły rok. Autorka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o swoim wolontariacie i współpracy z Fundacją dla Rodaka, zajmującą się pomocą Polakom w Kazachstanie.
Pisarka przyznała w jednym z wywiadów, że uwielbia spotkania autorskie, ponieważ ją „uskrzydlają”. Może wtedy porozmawiać w cztery oczy z czytelnikami, wysłuchać ich opinii i refleksji na temat książek. To nie przez reklamę, ale właśnie dzięki nim, zdobyła Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za rok 2016. Ostatnio także miłośnicy prozy Magdaleny Witkiewicz mieli okazję poznać pióro Joanny Jax, gdyż obydwie pisarki współwydały książkę pt. „Nadzieja w spiżarni ukryta”.
Warto zaznaczyć, że w przyszłym roku autorka będzie obchodziła jubileusz dziesięciolecia pracy zawodowej. Jej pierwsza powieść – „Dziedzictwo von Becków” ukazała się w 2014 roku i od razu zyskała sympatię rzeszy czytelników. W tym roku ukazała się czterdziesta (!) powieść pisarki. To trzeci tom cyklu „Na obcej ziemi” zatytułowany „Powiew nadziei”.
Na zakończenie spotkania, Joanna Jax wzięła udział w XIX-wiecznej zabawie towarzyskiej, tzw. „kwestionariuszu Prousta”. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że życiowe motto pisarki brzmi „żyj i pozwól żyć innym”.
Zadanie dofinansowane z budżetu RBO 2023.
Monika Kotarba