Gra planszowa „Robak” na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza | turniej
Bibliotekarze Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wzięli udział w wyjątkowym projekcie dotyczącym unikatowej gry planszowej „Robak” opartej na motywach epopei Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Pomysłodawcami i realizatorami są Iwona Haberny i Agencja Promocyjna „OKO”.
„Robak” jest kooperacyjną grą planszową dla 2–4 graczy, pozwalającą na własny sposób rozegrać tajną misję księdza Robaka. Grający mogą konstruować subtelne intrygi, by doprowadzić do zgody między kłótliwymi mieszkańcami Soplicowa, by w ten sposób urzeczywistnić wszystkie trzy zamiary Bernardyna: przygotowanie Litwy na przybycie wojsk Napoleona, pojednanie zwaśnionych rodzin Sopliców i Horeszków oraz wydanie Tadeusza za Zosię. Głównym celem jest działalność w konspiracji, tak by nie została ujawniona prawdziwa tożsamość księdza Robaka.
Gra nie jest ogólnodostępna, można było uzyskać ją wyłącznie poprzez wzięcie udziału w szkoleniu. Warunkiem otrzymania gry było zorganizowanie ćwierćfinału turnieju dla młodzieży.
15 kwietnia 2024 r. uczniowie ZSO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie pod opieką Pani Anny Czupryk, zaproszeni przez Justynę Muchę – kierownika Czytelni Głównej przybyli do WiMBP, by rozegrać turniej. Młodzi uczestnicy pod okiem Piotra Woszczaka, Katarzyny Błajdo i Izabeli Deszczak-Podrazy – bibliotekarzy Czytelni Głównej i Działu Informacyjnego WiMBP zapoznali się z zasadami gry oraz przeprowadzili pełną sukcesów rozgrywkę turniejową. Wykazali się ogromnym sprytem i inteligencją, konspirując na planszy. Rywalizacja była zaciekła, ponieważ nagroda w kolejnym etapie półfinałowym jest bardzo atrakcyjna – wyjazd na finałowy, ogólnopolski turniej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Wygranym gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursowym, a także zapraszamy do zapoznania się z grą planszową „Robak”, niedługo dostępną w naszych agendach.
Katarzyna Błajdo, Piotr Woszczak, Izabela Deszczak-Podraza