Ferie jak z bajki 2024 - podsumowanie zimowych zajęć dla dzieci
Ferie zimowe właśnie dobiegły końca. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zapewniła dzieciom w wieku 6-12 lat moc atrakcji. Każdego dnia w 19 różnych agendach bibliotecznych odbywało się średnio 5 wydarzeń, łącznie było ich prawie 70.
Pośród zaproponowanych wydarzeń dużą część stanowiły zajęcia z głośnym czytaniem, grami, zabawami oraz warsztatami literacko-plastycznymi dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Podczas zajęć młodzi czytelnicy mogli wykazać się kreatywnością tworząc m. in. arktyczne obrazki, projekty stron do własnych bajek, zakładki do książek wykonywane metodą scrapbookingu, korony oraz maski karnawałowe w stylu weneckim, dioramy z makietami ogrodów, mapy swoich marzeń w formie kolaży, mozaiki z plasteliny, niesamowite zimowe krajobrazy i wiele innych. Zaproponowane aktywności w przeważającej części były przygotowane na kanwie literackiej.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia międzykulturowe z wolontariuszami ze Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO, podczas których dzieci i młodzież mieli okazję poznać kulturę krajów, takich jak Portugalia i Hiszpania, a także poćwiczyć w praktyce swój język angielski w przystępnej i ciekawej formie. Młodzi czytelnicy spróbowali także swoich sił podczas wykonywania eksperymentów w bibliotecznym laboratorium, gdzie rządziły soda, barwniki i inne, liczne artykuły spożywcze.
Wśród ciekawych zajęć znalazły się także rodzinne warsztaty rękodzielnicze, podczas których dzieci wykonywały sojowe zawieszki i świece zapachowe o wielorakich kształtach, kolorach i aromatach. Młodzi czytelnicy spędzili także miło czas podczas recyklingowych warsztatów, na których poznali fascynujący świat pand żyjących w chińskim rezerwacie Chengdu, a następnie mogli wykorzystać swoją kreatywność, tworząc unikatowe modele pand z tektury i innych materiałów z odzysku. Nie mniej interesujące okazały się warsztaty malarskie dla dzieci, gdzie uczestnicy poznali znanych malarzy i podstawowe techniki malarskie, które to informacje mieli okazję wykorzystać malując swoje własne dzieła sztuki.
Do wartościowych spotkań z pewnością możemy zaliczyć też warsztaty z ekoedukacji poprowadzone przez firmę METKOM, na co dzień zajmującą się recyklingiem odpadów z metali i gumy. W interesujący sposób przybliżyli oni dzieciom wiedzę na temat: typów odpadów i ich wpływie na środowisko, segregacji i odzyskiwaniu, a także tzw. surowcach krytycznych, czyli materiałach, których może wkrótce zabraknąć. Następnie czytelnicy mogli sprawdzić przyswojoną wiedzę w konkursie, a najbardziej uważni mogli liczyć na drobne upominki. Dzieci miały także okazję nauczyć się odpowiedzialności za zwierzęta domowe, uczestnicząc w zajęciach poprowadzonych przez Fundację Felineus, podczas których dowiedziały się m.in. jak ważna jest zdrowa dieta i regularne wizyty naszych pupili u weterynarza.
Młodzi czytelnicy wraz z opiekunami mieli też możliwość wzięcia udziału w niecodziennym, rodzinnym spotkaniu z dyplomowanym technikiem masażu, podczas którego dowiedzieli się, jak dbać o swój kręgosłup, prawidłową postawę i że warto ćwiczyć przynajmniej kilka minut dziennie, by zachować dobre samopoczucie. Prowadzący przedstawił nieco teorii, ale następnie przeprowadził dzieci przez serię prostych, a jednocześnie skutecznych ćwiczeń, które miały na celu wzmocnienie mięśni pleców, brzucha i kręgosłupa oraz poprawę elastyczności i mobilności ciała. Mali czytelnicy z zapałem je wykonywali, a na koniec zajęć mogli zdobyć nagrody wykonując 3 zadania, które oparte były na przedstawionej podczas zajęć porcji wiedzy. Okazało się to nie lada wyzwaniem. Zwycięzcy otrzymali nagrody przydatne w trosce o kręgosłup.
W Bibliotece podczas ferii odbył się także wspaniały koncert w wykonaniu kapeli „Malawianie”. Wisienką na torcie czytelniczych wydarzeń były pełne atrakcji warsztaty cyrkowo-kreatywne z Krainą Dobrej Zabawy. W programie pojawiło się malowanie twarzy, cyrkowe zabawy ruchowe, odgrywanie śmiesznych ról na scenie i o wiele więcej. Zabawie nie było końca.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez placówki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie i zapraszamy do udziału
w kolejnych wydarzeniach promujących bibliotekę, czytelnictwo i książki.
Izabela Deszczak-Podraza