Ewa Ewart gościnią Letnich Ogrodów Literackich
Ewa Ewart – wybitna dokumentalistka, dziennikarka, wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, autorka książek „Rozmowy ze śmiercią” oraz „Widziałam” była kolejnym gościem Letnich Ogrodów Literackich. Spotkanie prowadzone i moderowane przez Katarzynę Kubisiowską odbyło się 4 sierpnia 2024 r. w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie.
Licznie zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję poznać kulisy pracy jednej z najbardziej uznanych polskich dokumentalistek. Prowadząca spotkanie wybrała trzy filmy Ewy Ewart, które były nie tylko tematem rozmowy, ale pretekstem do tego, by poznać wyzwania i emocje, jakie towarzyszą dziennikarce podczas pracy nad dokumentami.
Opowiadając o pracy nad filmem „Zdobyć miasto”, dziennikarka podkreśliła, jak ważne było dla niej uchwycenie autentycznych emocji i doświadczeń bohaterów. „Ten dokument nie ocenia i nie jest intelektualną debatą z udziałem ekspertów czy historyków. Nie zamierza również podgrzewać toczącego się sporu. W filmie zobaczymy i usłyszymy tych, którzy mają największe prawo do mówienia o Powstaniu; mało znani uczestnicy i uczestniczki, będący jeszcze wśród nas i pamiętający tamte dni”.
Kolejnym punktem rozmowy był film „My, Naród”, to „historia 30 lat polskiej transformacji, zapoczątkowanej częściowo wolnymi wyborami do parlamentu, opowiedziana z zachodniej perspektywy, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką Stany Zjednoczone odegrały w tym procesie”. Ewart zwróciła uwagę na złożoność przedstawienia tak szerokiego tematu w formie dokumentalnej – „Nie można nakręcić dokumentu o wszystkim, nie można zaprosić wszystkich do filmu” – mówiła, odnosząc się do trudności w selekcji materiału i bohaterów.
Opisując pracę nad dokumentem „W milczeniu”, który pokazuje oblicze katastrofy smoleńskiej oczami rodzin ofiar, mówiła o empatii, delikatności i ogromniej odpowiedzialności w pracy dziennikarskiej.
Uczestnicy dopytywali m.in. o autorskie pasmo w TVN24, które prezentuje najciekawsze filmy dokumentalne, poruszające ważne, zawsze skłaniające do refleksji tematy. Dziękowali za dobór filmów i dopytywali, w jaki sposób następuje ich selekcja. Ewa Ewart odpowiedziała: „Mam dużo kontaktów na świecie i wiem, gdzie warto pozyskiwać dobre dokumenty. Nasz zespół redakcyjny ogląda wiele filmów, by wybrać te najlepsze. Wydaje mi się, że „mam nosa” co to znaczy dobry dokument. Potem rozpoczyna się proces zakupu licencji.”
Po spotkaniu dziennikarka rozdawała autografy i prowadziła osobiste rozmowy.
Natalia Szwedo
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.