„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” - promocja książki i spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską
Książka ta ma na celu uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia. Inicjatywa ma na celu przybliżenie Mieszkańcom Rzeszowa piękna i unikatowości lokalnych zasobów zabytkowych, poprzez zwrócenie uwagi na cenne elementy stylu architektonicznego, zastosowanych technologii oraz walory wyposażenia i wystroju wnętrz. ~ Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków
„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to książka, która zrodziła się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Autorki - Edyta Dawidziak i Karolina Chomiczewska zgłębiły wiele historii dotyczących zabytków, odkrytych w ramach bieżącej działalności biura.
Barwna publikacja składa się z dwudziestu tekstów o wybranych obiektach zabytkowych z terenu Rzeszowa, ukazanych pod kątem ich złożonej i nie zawsze oczywistej historii. Autorki - Edyta Dawidziak i Karolina Chomiczewska uchylają rąbki tajemnic o dawnych technikach i technologiach, zastosowanych w ich wykonaniu oraz wystroju.
Spotkanie odbyło się 14 marca 2024 r. i rozpoczęło je powitanie zaproszonych gości przez Bożenę Jandę - Dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Rozmowę moderował Bartosz Korczyński - pasjonat, przewodnik i pilot wycieczek krajowych i zagranicznych.
Rozmowa toczyła się wokół najważniejszych, nieoczywistych miejsc na mapie Rzeszowa, m. in. kościoła katedralnego, który jest „najmłodszym” zabytkiem, wpisanym do ewidencji w 2021 roku, trafiki wiedeńskiej przy ul. Sokoła 2, zabytkowego młyna przy ul. Łąkowej 2, Żydowskiego Domu Ludowego „Bejt Hejm”, obecnie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, kapliczki z ul. Jarowej i wielu innych.
Rozmowa była interesująca, wiele osób zgłosiło się do dyskusji oraz wyrażało swoje opinie nad aktualnym stanem zabytków. Na zakończenie uczestników czekała niespodzianka! Autorki podarowały ponad sto egzemplarzy z własnym podpisem, za co składamy serdeczne podziękowania.
Spotkanie zakończyło się głośnymi brawami. Ale to nie wszystko, ponieważ spotkamy się ponownie już wkrótce, bo 18 maja, podczas Nocy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, odbędzie się wówczas druga część spotkania „Ciekawostek o rzeszowskich zabytkach”.
Katarzyna Błajdo, Dział Informacyjno-Bibliograficzny