„Chcieliśmy pamiętać…”: coroczna akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Bibliotece
Żółty żonkil – ten piękny wiosenny kwiat od początku był symbolem zbiorowej pamięci o Żydach, którzy polegli w getcie warszawskim w czasie powstania w 1943 roku. W 81. rocznicę tych wydarzeń w placówkach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbywały się akcje czytelnicze, spotkania edukacyjne, warsztaty dla młodzieży, lekcje kulturalno-edukacyjna, które połączył jeden cel – pamięć o żydowskich powstańcach.
W ramach obchodów tego dnia najmłodsi czytelnicy mieli okazję zapoznać się z tematem powstania w getcie warszawskim dzięki prezentacjom, rozmowom czy warsztatom plastycznym, a także zaznajomić się z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej podczas walk w getcie. Z kolei starsi czytelnicy mogli wypożyczyć książki o tematyce obozowej, a także dzieła pisarzy żydowskich dzięki specjalnie przygotowanym regałom ze zbiorami o tejże tematyce znajdującymi się w naszych bibliotekach.
Mieszkańcy miasta mogli natknąć się na młodzież, która brała udział w challenge’u: po zakończonych warsztatach składania żonkili młodzi podjęli wyzwanie i wręczali papierowe żonkile przechodniom wypowiadają hasło: „Łączy nas pamięć”.
Z kolei bibliotekarze, aby przypomnieć o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i zachęcić do odwiedzenia biblioteki, rozdawali w prezencie książki o tematyce Holocaustu, a także zakładki i żonkile.
Akcja „Żonkile” to żywa lekcja historii. Wszystko po to, bo chcemy o nich pamiętać… o bohaterach getta warszawskiego.
Małgorzata Kubicz