Spotkanie z Andrzejem Mellerem
Uczestnicy spotkania autorskiego 13 czerwca br. w Wypożyczalni Głównej, mogli usłyszeć jak Andrzej Meller opowiada o swoim pobycie na Bliskim Wschodzie i w Azji.
Autor reportaży, dziennikarz i korespondent wojenny połączył pasję do podróżowania z życiem zawodowym. Pracując przez kilka lat jako korespondent wojenny, śledził konflikty zbrojne w Gruzji, Sri Lance, Afganistanie i Libii. Jednak jak sam wspominał - emocje które temu towarzyszą, mogą uzależnić i w dłuższej perspektywie działają niekorzystnie na zdrowie. Dlatego od kilku lat, reportażysta zajmuje się podróżowaniem głównie dla przyjemności i ze znajomymi.
Wspomnienia i opisy wypraw ilustrowane slajdami, dopełniała rozmowa moderowana przez Grzegorza Boratyna. Dzięki temu dowiedzieliśmy się o kilkunastu faktach, które nie były publikowane w żadnej z książek Andrzeja Mellera: „Miraż. Trzy lata w Azji” (2011), „Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie” (2016) i ostatniej „Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan” (2022).
Każda z zasłyszanych historii podkreślała życzliwość i sympatię mieszkańców odległych krain. Reporter zaznaczył jednak, że wybierając się w tak odległe miejsca, trzeba zawsze zachować ostrożność i wcześniej poszerzyć wiedzę o kulturze i polityce odwiedzanych miejsc.
Nasz gość wielokrotnie wspominał o żonie, która była niezrównanym kompanem w trakcie ostatniego dużego wyjazdu do Afganistanu. Eleonora jest także współautorką publikacji o tej wyprawie („Kamperem do Kabulu”), której trasa pokrywała się po części z Jedwabnym Szlakiem i szlakiem sufickiego poety Rumiego (Dżalaluddin Muhammed Balchi).
Podróże dostarczają całej gamy przeżyć – od zaspokojenia ciekawości i fascynację, po stres i zmęczenie. Zjazd z gór z zepsutymi hamulcami, śmiertelny upał na Wielkiej Pustyni Słonej, zatrzymanie przez irańską milicję, kolacja z mechanikiem samochodowym w Armenii czy ćwiczenia w Domu siły są wspomnieniami, które na zawsze pozostaną w pamięci.
Mamy nadzieję, że za sprawą barwnych opowieści Andrzeja Mellera, udało nam się poszerzyć horyzonty naszych Czytelników, którzy dzięki temu będą mogli spojrzeć z innej perspektywy na kraje, które ze względu na sytuację polityczną, są powszechnie uważane za nieprzyjazne turystom.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Opowieści z podróży” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Monika Kotarba