Warsztaty drzeworytnicze z Józefem Lewkowiczem
Dwudniowe warsztaty drzeworytnicze zorganizowane w WiMBP w Rzeszowie w dniach 14 i 15 września przy Sokoła 13, były wyjątkową okazją by spotkać się z artystą ludowym, odtwórcą ginącego zawodu drzeworytnika, specjalizującego się w unikalnym drzeworycie płazowskim - Józefem Lewkowiczem. Talent i ciężka praca, wytrwałość i upór pozwoliły mu dojść do perfekcyjnych rezultatów, o czym przekonały się wyłonione w trakcie naboru uczestniczki warsztatów.
Na wstępie artysta przedstawił historię swojego zafascynowania drzeworytem oraz zaprezentował wybrane prace, wśród nich drzeworyt płazowski, drzeworyty świętych także z motywami ludowymi czy zrobionymi okazjonalnie dla upamiętnienia ważnych dla artysty wydarzeń. Ciekawie opowiadał o kolejno wykonywanych etapach powstawania drzeworytu, jaki rodzaj drewna wykorzystuje w swojej pracy i jak powstaje drzeworyt biały.
Zainspirowane w ten sposób uczestniczki warsztatów, pod czujnym okiem mistrza, przystąpiły do pracy. Najpierw wykonały ołówkiem na drewnie lipowym zaprojektowaną przez siebie grafikę, a następnie w ruch poszły nożyki i dłuta.
W trakcie warsztatów artysta udzielał indywidulanych wskazówek, pokazywał techniki prawidłowego trzymania nożyków i dłut. Tłumaczył, jakich błędów unikać, jak pracować z drewnem i dlaczego konieczne jest nacinanie pod skosem. Niemniej jednak technika okazała się bardzo pracochłonna i nawet miękkie drewno lipowe, wymagało zdecydowanego wyczucia w palcach, kontrolowania nacisku ostrza, powodując zmęczenie dłoni. Wszystko wynagradzały efekty pracy, które wielokrotnie doceniał i chwalił sam mistrz.
W kolejnym dniu warsztatów uczestniczki uczyły się wykonywania „odbitek” z wykonanej dzień wcześniej „matrycy”. Za pomocą specjalnych wałków i farby twórca zaprezentował tę technikę dla każdej pracy indywidualnie.
W ten sposób uczestniczki poznały jedną z najstarszych technik druku wypukłego i wykonały swój pierwszy drzeworyt, który z pewnością będzie stanowił wyjątkową pamiątkę z Europejskich Dni Dziedzictwa w WiMBP w Rzeszowie.
Wyjątkową niespodziankę nasz gość sprawił bibliotece - darując własnoręcznie wykonany drzeworyt z logo WiMBP w Rzeszowie.
Dziękujemy panu Józefowi Lewkowiczowi za przyjęcie zaproszenia i za ciekawe przeprowadzenie warsztatów, a uczestniczkom gratulujemy zaangażowania i pięknych drzeworytów. Życzymy dalszego rozwijania pasji.
Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania „Śladami tradycji i architektury drewnianej na Podkarpaciu”, finansowanego ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Monika Ohar - Pawiak