Narada dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i bibliotek miejskich – zlokalizowanych w miastach – siedzibach powiatów
18 czerwca 2024 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i bibliotek miejskich, zlokalizowanych w miastach - siedzibach powiatów. Zgromadzonych gości przywitała Bożena Janda – dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Narada była okazją do podsumowania minionego roku w bibliotekach publicznych Podkarpacia i omówienia bieżących spraw.
Stałą częścią spotkania jest prezentacja wyników czytelniczych za poprzedni rok. Pomaga to ocenić sytuację bibliotek, sprawdzić efektywność ich działań oraz monitorować trendy i zjawiska, które mogą wpływać na działalność bibliotek publicznych. Raport z badań statystycznych przedstawiła Barbara Hulek, kierowniczka Działu Instrukcyjno-Metodycznego. Dzięki zaangażowaniu i aktywności podkarpackich bibliotekarzy odnotowano wzrost najważniejszych wskaźników czytelniczych:
- liczba czytelników na 100 mieszkańców wzrosła do poziomu 13,7 (wzrost o 3%),
- liczba wypożyczeń na 100 mieszkańców wzrosła do poziomu 294 (wzrost o 6,5%),
- liczba odwiedzin w bibliotekach wzrosła do poziomu 2 954 064 (wzrost o 19%).
Wyraźnym trendem czytelniczym jest wzrost zainteresowania e-bookami i audiobookami.
W porównaniu z 2022 r. czytelnicy podkarpackich bibliotek wypożyczyli o 33% więcej e-booków i o 70% więcej audiobooków (dane dotyczą wypożyczeń z serwisu Legimi).
Druga część spotkania poświęcona była szkoleniu na temat budowania zaangażowanych zespołów, które poprowadził Tomasz Kobylański – psychoprofilaktyk, socjoterapeuta, pedagog, coach. W trakcie warsztatów omówiono narzędzia wspierające poprawę komunikacji, zagadnienia związane ze stresem i wypaleniem zawodowym. Ważną częścią warsztatów była rozmowa o typach ról w zespole i możliwościach wykorzystania potencjału pracowników.
Mimo wielu wyzwań i trudności mijający rok okazał się dobrym czasem dla podkarpackich bibliotek. Wzrost liczby czytelników, wypożyczeń i odwiedzin to jasny sygnał, że biblioteki na Podkarpaciu odpowiadają na potrzeby swoich użytkowników, a ich praca jest ważna dla lokalnych społeczności. Mamy nadzieję, że 2024 będzie jeszcze lepszy, pełen nowych inicjatyw i dalszego rozwoju.
Barbara Hulek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny