Łąka kwietna – akcja przyrodniczo-czytelnicza w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży 16-20 maja 2023 r.
Już po raz drugi Oddział dla Dzieci i Młodzieży świętował Międzynarodowy Dzień Pszczół. Z myślą o czytelnikach (i oczywiście o pszczołach) przygotowałyśmy Zielony Regał, na który trafiły tytuły związane z pszczołami i ekologią – od „Historii pszczół” Mai Lunde po „Pszczółkę” Kirsten Hall – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dodatkiem do wybranej lektury była pięknie zapakowana paczuszka nasion łąki kwietnej.
Uzupełnieniem akcji był cykl zajęć edukacyjnych pod hasłem „Jak w ulu”, na które zaprosiliśmy zaprzyjaźnione przedszkolaki. Najmłodsi czytelnicy, na podstawie literatury, poznali łąkowe zwyczaje pszczoły, jej codzienną pracę i życie w pszczelim społeczeństwie. Brzęczący akcent pojawił się również podczas kolejnego spotkania DKK – Książkołaki. Młodzież wykonała piękne, w 100% ekologiczne poidełka dla pszczół. Prace wykonane tylko z surowców naturalnych (papierowe i gliniane naczynia, drewienka, szyszki, kora, mech, kamienie) cieszą nie tylko nasze oko, ale zroszone wodą lub z dodatkiem kawałków owoców, będą niosły pomoc spragnionym owadom.
Pszczoły to jedne z najciekawszych i najpożyteczniejszych istot na świecie. Odgrywają niebagatelną rolę w przyrodzie, jak i w życiu człowieka. Ich święto – Światowy Dzień Pszczół, który obchodziliśmy 20 maja, było okazją, aby je jeszcze lepiej poznać oraz zastanowić się, co my – ludzie, możemy dla nich zrobić. Odpowiedź naszych czytelników, zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych napawa nas optymizmem i radością – wszystkim leży na sercu dobro pszczół i natury. Podsumowując: poznajemy, edukujemy, pomagamy
i wysiewamy.
Sabina Dobrowolska