Warsztaty lasowiackie z Łęgowianką – filcowanie na sucho
Zajęcia rękodzielnicze z filcowania na sucho, które odbyły się 16 listopada 2024 r. w WiMBP w Rzeszowie, zakończyły cykl „Warsztaty lasowiackie z Łęgowianką”, realizowany w ramach projektu „O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024”, finansowany ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Tym razem, wyłonione w ramach naboru, uczestniczki poznały historię powstawania wełnianych sukman czy charakterystycznych czapek, które Lasowiacy wykonywali metodą filcowania.
Czym różni się technika filcowania na sucho od mokrego, jakie efekty można uzyskać oraz jakie narzędzia i materiały są potrzebne? – o tym opowiadała Anita Ryba – artystka, dyplomowana instruktorka rękodzieła artystycznego, popularyzatorka tradycji lasowiackiej, na co dzień prezes Spółdzielni Socjalnej Łęgowianka.
Następnie prowadząca warsztaty zaprezentowała swoje przykładowe wzory i prace wykonane metodą filcowania w obu technikach. Uczestniczki przystąpiły do pracy, do dyspozycji mając pakiet różnych odcieni kolorystycznych wełny czesankowej, chustę z gabardyny (100 procent wełny), podkład z gąbki i zestaw specjalnych igieł przeznaczonych do filcowania na sucho. Dowiedziały się też, że wełnę się wyczesuje i delikatnie oddziela poszczególne pasma włókien palcami – nie należy jej ciąć nożyczkami. Zainspirowane w ten sposób uczestniczki, przystąpiły do „wkuwania” igłami kolorowych wełnianych włókien tworząc zaprojektowane przez siebie motywy na wełnianym materiale.
W efekcie powstały ciepłe chusty wełniane, stanowiące wyjątkową, bo własnoręcznie wykonaną, pamiątkę ze spotkania z Łęgowianką. W ten sposób jedna z tradycji lasowiackich znalazła zastosowanie współcześnie i nadal jest używana przez wielbicieli rękodzieła i włókien naturalnych.
Monika Ohar-Pawiak