Narada dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych powiatu rzeszowskiego – relacja
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie od 2002 r. pełni funkcję biblioteki powiatowej dla powiatu rzeszowskiego. Wśród realizowanych zadań prawdziwą przyjemnością jest doroczne zebranie kadry zarządzającej z bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i gminnych z terenu powiatu. Narada odbyła się 15 października 2024 r. w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie.
Spotkanie rozpoczęła Bożena Janda, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Przedstawiła zaproszonych gości – reprezentującego organizatora wicestarostę Powiatu Rzeszowskiego Jerzego Bednarza oraz dyrektorów i kierowników bibliotek. Następnie Barbara Pawlikowska, instruktorka ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego oraz opracowania zbiorów, zaprezentowała zadania zrealizowane dla bibliotek z powiatu z dotacji starostwa: spotkania autorskie, szkolenia dla bibliotekarzy, powiatowy konkurs plastyczny, prowadzenie bibliografii regionalnej. Zaznaczyła również, że najważniejszym zadaniem biblioteki powiatowej jest sprawowanie opieki merytorycznej nad bibliotekami w terenie. Druga część prezentacji poświęcona została statystykom – wynikom czytelniczym. W toku dyskusji po wystąpieniu uczestnicy wracali uwagę, że na wyniki czytelnicze wpływ mają różne czynniki: przede wszystkim zaangażowanie bibliotekarzy, ale również przychylność finansowa organizatora czy specyfika społeczności, w której funkcjonuje biblioteka.
Po liczbach przyszedł czas na inspiracje. Grażyna Paździorny, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie, opowiedziała o działaniach swojej biblioteki na rzecz użytkowników. Biblioteka w Dynowie realizuje projekt „Blisko biblioteki, daleko od nudy” w ramach programu dotacyjnego dla bibliotek BLISKO. 15 minut to zdecydowanie za mało, aby za szczegółami opowiedzieć o ogromie inicjatyw: szkoleń, warsztatów, spotkań czy wyjazdów studyjnych. Dzięki bogatej w zdjęcia prezencji słuchacze mogli w zarysie zapoznać się z wielomiesięczną pracą dynowskich bibliotekarek.
Dyskusyjne Kluby Książki to niezwykła inicjatywa od 18 lat kształtująca zwyczaje i gusta czytelnicze w Polsce. W powiecie rzeszowskim działa 19 klubów. Nad ich rozwojem czuwają koordynatorki wojewódzkie – dr Marcelina Janisz i Katarzyna Buczek. O DKK mówi się najczęściej w kontekście rozwoju czytelnictwa, mało miejsca poświęcając pracy moderatorów klubów. I właśnie o nich opowiedziały gościom narady koordynatorki wojewódzkie. Podkreśliły, że dofinansowanie z Instytutu Książki umożliwia organizację szkoleń, spotkań autorskich i innych wydarzeń, które podnoszą kompetencje zawodowe bibliotekarzy.
Podczas rozmów z kadrą zarządzającą bibliotek z powiatu rzeszowskiego powracają kwestie prawne. Bibliotek nie stać na opłacenie czy zatrudnienie profesjonalisty, więc to na barkach dyrektorów i kierowników w sporej mierze spoczywa obowiązek śledzenia zmian w przepisach i reagowania na nie. Wyjściem naprzeciw realnym potrzebom było spotkanie z radcą prawnym WiMBP w Rzeszowie Markiem Kaczmarem. Poruszył on gorący temat ostatnich miesięcy, czyli wdrożenie przepisów o ochronie małoletnich, przybliżył też problematykę ochrony sygnalistów. Przedstawiciele bibliotek mieli możliwość zadawania pytań.
Coroczne spotkanie z dyrektorami i kierownikami bibliotek publicznych powiatu rzeszowskiego to doskonała okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem tych instytucji i ich propozycjami działań dla mieszkańców, które budują kapitał kulturowy powiatu rzeszowskiego. Wśród wniosków uczestników szczególnie wybrzmiała potrzeba częstszych spotkań, które są okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji.
Barbara Pawlikowska
Dział Instrukcyjno-Metodyczny