Spotkanie DKK "Zaczytani" w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie o książce "Plastik-Fantastik?" Eun-Ju Kima i Ji-Won Lee
Plastik odpowiada za 60% zanieczyszczeń oceanów. Około 23 mln ton plastiku trafia każdego roku do mórz i oceanów. Plastikowe śmieci widać na wodzie, plażach, ale też w żołądkach ryb. Tony zalegających w oceanach śmieci zagrażają nie tylko rybom, ale też człowiekowi, bo ryby nafaszerowane są szkodliwymi substancjami. Jednym z najbardziej niepokojących elementów jest fakt, że plastik potrzebuje setek lat, aby się rozłożyć i jest problemem całej ludzkości, ale to człowiek jest temu winien.
Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki z grupy „Zaczytani” rozmawialiśmy o książce „Plastik-Fantastik?”. Autor w formie relacji przedstawia sytuację jaką tworzy nadmierna produkcja plastiku i jej nieodwracalne skutki dla całej ludzkości. Przedstawia także produkcję i recykling plastiku oraz sposoby oczyszczania oceanów z plastikowych śmieci. Podjęliśmy próbę znalezienia wad i zalet plastiku, ale także zastanowienia się z czego każdy z nas mógłby zrezygnować, a z czego nie, gdyby musiał dokonać wyboru. W ramach recyklingu zrobiliśmy karmnik dla małych ptaszków z plastikowych butelek po wodzie.
Doszliśmy do wniosków, że plastik może być użyteczny, jednak niekoniecznie produkowany w tak olbrzymich ilościach. Dzięki takim lekturom możemy uświadomić sobie, jak ważna jest ochrona środowiska i zapobieganie niszczeniu planety.
Bogusława Fura - moderatorka DKK "Zaczytani" w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie