Spotkanie DKK w Tarnobrzegu wokół książki "Zając o bursztynowych oczach" Edmunda de Waala
,,Przedmioty zawsze się gdzieś wiezie, sprzedaje, wymienia, kradnie, odzyskuje i traci na zawsze.(…) Liczy się, jak się o nich opowiada”
Edmund de Waal pt. ,,Zając o bursztynowych oczach”.
21 marca na spotkaniu DKK w Filii nr 1 nasze rozmowy krążyły wokół książki Edmunda de Waal pt. ,,Zając o bursztynowych oczach”.
Powieść zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Literacką Costa, Nagrodę Galaxy, Nagrodę Brytyjskich Księgarzy i Nagrodę im. Christophera Ondaatje, przyznawaną przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Literackie.
Z rodzinnych wspomnień, do których dotarł autor, wyłania się burzliwa historia 264 maleńkich japońskich figurek – netsuke, które od kilku pokoleń należą do arystokratycznego rodu Ephrussich.
Przodkami autora byli bankierzy, mecenasi i historycy sztuki, projektanci mody. Spotykamy się tu również z artystami z różnych epok, np. Monetem, Renoirem, Rilke, Proustem. Przemierzamy ulice Wiednia, Paryża, Tokio, Odessy, obserwujemy działania wojenne
i poznajemy życie emigracji.
Powieść stawia pytanie, o to jaki mamy stosunek do przedmiotów? Czy lubimy się nimi otaczać, jak tworzy się kolekcja? Autor podkreśla wiele razy, że prawdziwy kolekcjoner odczuwa przyjemność na widok każdego z elementów swojego zbioru, lubi je dotykać, wyczuwając pod palcami fakturę przedmiotu i napawając się radością jego posiadania. Temu rytuałowi zawsze towarzyszą wspomnienia i emocje związane z przeszłością.
Podczas spotkania Klubowicze dzielili się anegdotami i historiami dotyczącymi swoich kolekcjonerskich pasji, nie zabrakło żartów i humoru.
Udało się również odnaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przedmioty przechodzą
z rąk do rąk oraz jak to się stało, że z całej ogromnej fortuny właśnie te maleńkie i kruche przedmioty z sukcesem przetrwały kataklizmy XX wieku.
Polecamy lekturę - nie tylko dla kolekcjonerów netsuki.
Anna Pałys - moderatorka DKK w Filii Nr 1 MBP w Tarnobrzegu